POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP2/443-122/05/HK/32617

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. PP2/443-122/05/HK/32617, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 12.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Spółka nabywała w 2004 r. papier do produkcji opakowań od kontrahenta z kraju UE. Transakcje te stanowiły dla Spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W lutym 2005 r. Spółka otrzymała rabat handlowy z tytułu poziomu obrotu zrealizowanego w 2004 r. Rabat został udokumentowany notą wystawioną przez zagranicznego dostawcę w dniu 23 lutego 2005 r., otrzymaną przez Spółkę w dniu 28 lutego 2005 r. Rabat uzyskany przez Spółkę nie stanowi rabatu za zapłatę z góry. Jest to bowiem rabat handlowy, udzielany z dołu, dla którego kryterium udzielenia jest faktycznie zrealizowana wartość obrotu z dostawcą. W ocenie Spółki należy go ocenić w kategorii "opustów i zwrotów kwot z tytułu dokonanego nabycia", o których mowa w art. 31 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ wskutek przyznania rabatu dostawca zwraca na rzecz Spółki cześć uiszczonej uprzednio ceny nabycia towarów. Rabat ma zresztą ścisły związek z obrotem wykazanym w związku z dokonanymi transakcjami wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, co oznacza, że wskutek jego uzyskania dochodzi w istocie do zmniejszenia wartość transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Dlatego też, zdaniem Spółki, rabat należy uwzględnić w rozliczeniu podatku od towarów i usług za miesiąc, w którym otrzymano dokument przyznający rabat (tj. z datą wystawienia noty dokumentującej przyznanie Spółce rabatu). Wobec powyższego, przy uzyskaniu rabatu od dostawcy zagranicznego, Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą zmniejszenie obrotu z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Faktura wewnętrzna powinna być wystawiona z datą otrzymania noty rabatowej przez tego dostawcę, a następnie ujęta w rozliczeniu VAT za okres, w którym została wystawiona.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko przedstawione w omawianej sprawie. Jak wynika z treści pisma wypłacona kwota rabatu dotyczy dostaw, zrealizowanych przez kontrahenta unijnego w 2004 r. Pomimo, że przyznano ją po dokonaniu zapłaty za nabyte towary powinna być traktowana jako opust, o którym mowa w art. 31, ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. Spółka, otrzymująca notę rabatową, pełniącą w tym przypadku rolę faktury korygującej winna udokumentować tę czynność fakturą wewnętrzną, wystawioną zgodnie z art. 106, ust.7 ustawy. Z dyspozycji § 28, ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) wynika, że do faktur wewnętrznych (również wystawianych w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia) stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących. Oznacza to więc, że znajdzie tu odpowiednie zastosowanie regulacja określona w § 19, ust. 1 powołanego rozporządzenia. Jeśli więc po wystawieniu faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (oraz wystawieniu faktury wewnętrznej ) zaistniała podstawa do skorygowania transakcji z tytułu udzielonego rabatu nabywca takiej faktury winien wystawić wewnętrzną fakturę korygującą. Skorygowania nabycia wewnątrzwspólnotowego należy dokonać w miesiącu otrzymania faktury korygującej od kontrahenta unijnego. Okres korekty można również powiązać z datą faktury (noty)korygującej kontrahenta, stosownie do regulacji wynikającej z dyspozycji art. 20, ust 6, 7 ustawy, która obowiązek podatkowy z tytułu dokonywanych nabyć w handlu wewnątrzwspólnotowym wiąże z datą wystawienia faktury kontrahenta unijnego. Natomiast przeliczenie kwot wyrażonych w walutach obcych w związku z korektami powinno odbywać się na podstawie bieżącego kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez NBP z dnia wystawienia pierwotnych faktur wewnętrznych, zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko Wnioskodawcy, orzekając jak na wstępie. Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swój ą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy