Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a par 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U.... - Interpretacja - PP/443-8/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2005, sygn. PP/443-8/05, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a par 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.02.2005 r. który został uzupełniony w dniach 01.03.2005 r. i 26.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 08.02.2005 r. w tut. organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług, który został uzupełniony w dniach 01.03.2005 r. i 26.04.2005 r.We wniosku zawarto pytanie w zakresie opodatkowania usług pośrednictwa handlowego.Z treści pisma wynika, że jest Pan przedstawicielem handlowym firmy niemieckiej, która prowadzi działalność w zakresie projektowania i wykonawstwa oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody. Na podstawie umowy współpracy z firmą niemiecką poszukuje Pan partnerów handlowych dla firmy niemieckiej i prowadzi negocjacje mające na celu podpisanie umowy pomiędzy kontrahentem polskim, a firmą niemiecką na wykonawstwo projektowe, budowlane. Ponadto każdorazowo po podpisaniu umowy o wykonanie projektu bądź realizację budowy zgodnie z umową współpracy otrzymuje Pan prowizję.

Według Pana stanowiska wyżej opisane usługi pośrednictwa nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami innymi niż:
1) wymienione w art. 28 ust. 5 pkt 1 i 2 lit. a) ww. ustawy:
a) usługi pośrednictwa i spedycji związane bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów,
b) usługi pomocnicze do usług transportowych,
2) wymienione w art. 27 ust. 3 i 4 usługi niematerialne- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce ich wykonania - z zastrzeżeniem ust. 6.
Natomiast w świetle art. 28 ust. 6 cyt. wyżej ustawy, w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Wobec powyższego, jeżeli nabywca świadczonej przez podatnika usługi podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego niż kraj wykonania tej usługi, to jest ona opodatkowana w kraju, który nadał usługobiorcy numer identyfikacyjny, którym kontrahent posłużył się przy nabywaniu usługi. Z analizy stanu faktycznego wynika, iż niemiecki kontrahent polskiego pośrednika podał mu swój numer, pod którym zidentyfikowany jest na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec.

Zatem reasumując należy stwierdzić, że stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym piśmie jest prawidłowe. Świadczone usługi pośrednictwa nie podlegaj ą opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, gdyż związane są z usługami innymi niż te wymienione w art. 28 ust 5 pkt 1 i 2 lit. a i art. 27 ust. 3 i 4, a nabywca usługi pośrednictwa podał świadczącemu usługę numer pod którym zidentyfikowany jest dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego niż kraj wykonania tej usługi.

Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w tej sprawie, nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja :
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu