Dnia 31 sierpnia 2005 r. pani X złożyła w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i... - Interpretacja - ZPA/443-79/05

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.09.2005, sygn. ZPA/443-79/05, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dnia 31 sierpnia 2005 r. pani X złożyła w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczący sprzedaży nieruchomości gruntowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Pani X zamierza sprzedać grunt wraz z halą magazynową wybudowaną przez najemcę w ramach działalności gospodarczej. Właścicielami nieruchomości gruntowej są: osoby fizyczne nie będące podatnikami podatku VAT, tj. pani X łącznie z bratem. Grunt został zakupionyw 1992 r. a w roku 2001 przedmiotowa działka została wydzierżawiona ojcu wnioskodawcy na cele działalności gospodarczej, który w latach 2001 - 2004 wybudował na niej halę magazynową. Wnioskodawca jednocześnie oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się żadne postępowanie i kontrola podatkowa jak również nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym, pani X pyta, czy przy sprzedaży przedmiotowego gruntu wraz z halą magazynową należy zastosować podatek od towarów i usług, czy podatek od czynności cywilno - prawnych.

Zdaniem Strony podatek od czynności cywilno - prawnych powinien być zastosowany zarówno do sprzedaży działki jak i sprzedaży hali magazynowej natomiast rozliczenie podatku VAT spoczywa oddzielnie na prowadzącym działalność ojcu.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska podatnika zawartego w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega: odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (...). Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis prawny zawarty w art. 15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (...) bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Ze stanu faktycznego opisanego w złożonym podaniu wynika, iż wnioskodawca jest osobą fizyczną nie będącą podatnikiem podatku od towarów i usług. Pani X dokonuje, wraz z bratem, sprzedaży własnego majątku w postaci gruntu, na którym została wybudowana przez najemcę hala magazynowa. Sprzedaż gruntu w takim przypadku nie ma charakteru samodzielnego, lecz jest związana z obiektem, który z tym gruntem jest trwale związany. Stosownie do art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. W myśl kodeksu cywilnego wzniesienie budynku lub innego urządzenia trwale związanego z gruntem powoduje, że właściciel gruntu staje się właścicielem wzniesionego budynku lub innego urządzenia.

Jednorazowy zamiar wykonania czynności tj. sprzedaży gruntu, wskazuje na brak cech przypisywanych działalności gospodarczej tj. częstotliwości. Działalność gospodarcza, zdefiniowana w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle obowiązujących przepisów, aby dostawa gruntu podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług winna być dokonana przez podatnika zarejestrowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Reasumując, sprzedaży gruntu wraz z halą magazynową dokonuje osoba fizyczna nie będąca podatnikiem podatku VAT. Sprzedaż nieruchomości gruntowej następuje jednorazowo w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy a zatem przedmiotowa sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto