P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PIII/1/443-32/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.07.2005, sygn. PIII/1/443-32/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie rozliczania podatku od towarów i usług na dotychczasowych zasadach przez małżonków prowadzących wspólnie działalność gospodarczą posługując się numerem NIP podatnika zarejestrowanego dla potrzeb podatku po uzyskaniu przez każdego z nich odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26.04.2005r. małżonkowie zwrócili się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny w sprawie:

Małżonkowie prowadzą na zasadzie wspólności małżeńskiej hurtownię fryzjersko-kosmetyczną. Dla celów prowadzonej wspólnie działalności posługują się numerem identyfikacji podatkowej (NIP) jednego z małżonków, który figuruje jako podatnik podatku od towarów i usług.

Do 31 grudnia 2004r. małżonkowie prowadzili działalność w oparciu o jedno zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zarejestrowaną pod jednym numerem ewidencyjnym.

Z dniem 01.01.2005r. każdy z małżonków uzyskał oddzielny wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz nadany został drugiemu z małżonków przez Urząd Statystyczny odrębny nr REGON. O powyższych zmianach w ewidencji działalności gospodarczej podatnicy poinformowali tut. organ poprzez złożenie zgłoszeń aktualizacyjnych na druku NIP-1.

Treść zapytania i stanowisko w sprawie:

  1. Czy małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą pomimo odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej nadal winni rozliczać się na dotychczasowych zasadach w zakresie podatku od towarów i usług, posługując się numerem NIP podatnika zarejestrowanego dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz jakie konsekwencje w podatku od towarów i usług spowoduje wykreślenie męża z ewidencji działalności gospodarczej .
  2. Czy w związku ze zmianami w ewidencji działalności gospodarczej należy od dnia 01.01.2005r. skorygować rozliczenia podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnoszących wniosek, po zmianach w ewidencji działalności gospodarczej, małżonkowie mają prawo do rozliczeń w podatku od towarów i usług na dotychczasowych zasadach.

Wnioskodawcy powołują się jednocześnie na przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które umożliwiają małżonkom prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki małżeńskiej do końca 2005r.

Informacja o zakresie sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu.

Zgodnie z art.15 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) podatnikami są osoby prawne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Na podstawie art. 96 ust.1 i 4 cyt. ustawy podmioty, o których mowa w art.15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust.3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Na podstawie art.2 ust.1 ustawy z dnia 13.10.1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 z późn. zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwanej dalej "NIP". Zgodnie z art. 5 ust.1 tej ustawy podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego; zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Na podstawie art. 9 ust.1 pkt 1 cyt. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników ( Dz. U. Nr 142, poz. 702 z późn. zm.)podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego określonego w art.4, wymienieni w art. 6 ust.1 - nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Jak wynika z cytowanych wyżej przepisów, ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną. Jeżeli nie zawiążą oni spółki cywilnej to podatnikiem podatku od towarów i usług będzie tylko jeden z nich, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w tym podatku.

Wobec powyższego dokonanie przez organ ewidencyjny wpisu do ewidencji działalności gospodarczej drugiego małżonka jako oddzielnego przedsiębiorcy a także wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej małżonka, który nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie skutkuje powstaniem obowiązku dokonania zmian w zakresie rozliczeń podatku od towarów i usług. Nadal podatnikiem podatku od towarów i usług jest ten z małżonków, który złożył zgłoszenie rejestracyjne w podatku od towarów i usług i którego NIP został potwierdzony na druku VAT-5.

Jednocześnie małżonkowie prowadzący wspólnie działalność pomimo odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wydanego na każdego z małżonków nie mają obowiązku wystąpienia o nadanie nowego numeru NIP. Nie powstaje bowiem nowy podmiot prawny, który podlega obowiązkowi ewidencyjnemu i identyfikacyjnemu w celu nadania numeru NIP.

W związku z powyższym, stanowisko podatnika dotyczące rozliczania się na dotychczasowych zasadach w zakresie podatku od towarów i usług posługując się numerem NIP podatnika zarejestrowanego dla potrzeb tego podatku pomimo uzyskania odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, należy uznać za prawidłowe.

Tym samym, odpowiadając na drugie zapytanie zawarte we wniosku należy stwierdzić, iż w przedstawionej sytuacji uzyskanie odrębnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej każdego z małżonków lub wykreślenie z tej ewidencji małżonka, który nie jest podatnikiem tego podatku nie powoduje obowiązku korygowania z tego powodu rozliczeń w podatku od towarów i usług.

Jednocześnie odnosząc się do powołanych we wniosku przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie terminu prowadzenia działalności wspólnie przez małżonków do końca 2005r. wskazać należy, że przepisy tej ustawy nie określają terminu, do którego małżonkowie mogą wspólnie prowadzić działalność gospodarczą. Z przepisów tych wynika, że w terminie do 31.12.2005r. małżonkowie prowadzący wspólnie działalność są obowiązani do dokonania dwóch odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej(art.68 ustawy z dnia 02.07.2004r. - przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast w właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Słupsku