POSTANOWIENIE - Interpretacja - RP/443-5/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.08.2005, sygn. RP/443-5/05, Urząd Skarbowy w Bochni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni działając na podstawie art. 14a § 1, sect 3 oraz sect 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, zawartego w piśmie z dnia 13.05.2005 r., stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a sect 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z art. 14a sect 3 i 4 tejże ustawy następująca w formie postanowienia interpretacja naczelnika urzędu skarbowego zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Z treści złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, zawartego w piśmie z dnia 13.05.2005 r., wynika następujący stan faktyczny:

Zamierza Pan świadczyć usługi na rzecz podatników mających na terytorium innych niż Rzeczypospolita Polska państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub w przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności, mających na terytorium innych niż Rzeczypospolita Polska państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej adres lub miejsce zamieszkania. Usługi te polegają na tworzeniu modyfikacji systemu informatycznego przedsiębiorstwa nabywcy tych usług i na jego użytek. Będzie Pan je świadczył za pośrednictwem sieci elektronicznej (Internet) z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Czynności te mieszczą się w grupowaniu 72.2 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (obowiązującej na dzień 19 kwietnia 2004 r.).

Faktury, które będzie Pan wystawiał dla udokumentowania przedmiotowych czynności, będą zawierały numer, pod którym nabywca tej usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Pana zdaniem:

- świadczenie tych usług nie jest objęte zakresem opodatkowania wynikającym z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), gdyż w świetle regulacji wynikających z tej ustawy miejsce świadczonych przez Pana usług nie znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- faktura stwierdzająca wykonanie tych usług powinna zawierać numer, pod którym nabywca tej usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi,
- wykonywanie tych usług nie stanowi okoliczności uzasadniającej rejestrację Pana jako podatnika VAT UE.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bochni stwierdzając, iż przedstawione we wniosku Pana stanowisko w sprawie jest prawidłowe zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (czyli zgodnie z art. 2 pkt 1 tejże ustawy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej). Przez dostawę towarów na terytorium kraju zasadniczo rozumie się - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zaś przez świadczenie usług - jak wynika z art. 8 ust. 1 tejże ustawy - zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Przy czym zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług). W zakresie klasyfikacji obowiązują dla potrzeb podatkowych klasyfikacje obowiązujące na dzień przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług, tj. na dzień 19 kwietnia 2004 r. (art. 41 ust. 14 ustawy).

W treści złożonego przez Pana wniosku informuje Pan, że czynności jakie zamierza Pan wykonywać mieszczą się w grupowaniu 72.2 PKWiU. Oznacza to, iż czynności te są identyfikowane jaki usługi - usługi w zakresie oprogramowania. Z przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zarówno dostawy towarów, jak i świadczenia usług podlegają podatkowi od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy transakcje te mają miejsce, bądź traktowane są w myśl ww. ustawy jako mające miejsce na terytorium kraju (Polski). Należy bowiem wyjaśnić, że polskie ustawodawstwo regulujące podatek od towarów i usług, na wzór VI Dyrektywy Rady Unii Europejskiej z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona postawa wymiaru podatku (77/388/EEC), zawiera rozbudowane regulacje dotyczące miejsca świadczenia, określając tym samym miejsce (kraj), w którym dochodzi do opodatkowania danej czynności. W polskim podatku od wartości dodanej, czyli podatku od towarów i usług regulacje dotyczące miejsca świadczenia, określające tym samym miejsce (kraj), w którym dochodzi do opodatkowania danej czynności, zostały zawarte w dziale V ustawy o podatku od towarów i usług (art. 22 i nast.) oraz rozdziale 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W przypadku świadczenia usług zasadą jest, że miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania (zob. art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

Od zasady tej ustanowiono szereg wyjątków, w tym również dotyczący świadczenia usług w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2).

W myśl obowiązującego do dnia 31 maja 2005 r. sect 4a ust. 1-2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku, gdy usługa w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) była świadczona na rzecz:

    1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego (czyli na terytorium państwa nie wchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej - zob. definicje zawarte w art. 2 pkt 3 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług) lub
    2) podatników lub podatników podatku od wartości dodanej, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, jeżeli podatnik wykazał na fakturze dokumentującej wykonanie tych usług numer, pod którym nabywca był zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

- miejscem świadczenia tych usług było miejsce, gdzie nabywca usługi posiadał siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa była świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania.

Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756), z mocą obowiązującą od dnia 1 czerwca 2005 r., uległo zmianie brzmienie art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Na skutek tej zmiany, z mocą obowiązującą od dnia 1 czerwca 2005 r. (a więc od dnia, w którym przestał obowiązywać wyżej powołany sect 4a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.), katalog usług, których miejsce świadczenia określa art. 27 ust. 3 tejże ustawy został poszerzony m. in. o usługi w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2). W myśl art. 27 ust. 3 ww. ustawy w przypadku, gdy usługa (m. in. w zakresie oprogramowania-PKWiU 72.2) jest świadczona na rzecz:

    1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
    2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r. nie wyłącza zachodzenia wynikającego z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług miejsca świadczenia nie wykazanie na fakturze dokumentującej wykonanie usług w zakresie oprogramowania numeru, pod którym nabywca tej usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Niemniej zważyć należy, że zgodnie z sect 27 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), obowiązującego od dnia 1 czerwca 2005 r., faktura stwierdzająca świadczenie m. in. usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, powinna zawierać (obok innych danych wskazanych w sect 27 ust. 1-2 tego rozporządzenia) numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.
Na marginesie wyjaśnia się, iż numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego nie oznacza to samo co numer identyfikacyjny d!a transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie podatnikowi podatku od wartości dodanej obowiązującego na terytorium tego państwa. Numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych zawsze zawiera dwuliterowy kod identyfikujący państwo członkowskie, które nadało ten numer.

Kategorie podmiotów mających obowiązek dokonania stosownego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego, celem zarejestrowania ich jako podatników VAT UE, określa art. 97 ust. 1-4 ustawy o podatku od towaró i usług. Z przepisów tych nie wynika, aby przesłankę rodzącą ten obowiązek u podatnika stanowiło świadczenie przez niego usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 ww. ustawy.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Bochni