Spółka podniosła, iż jako Komisant prowadzi komis samochodów używanych. Komitentami natomiast, "wstawiającymi", są między innymi: - Interpretacja - ZP/443-214/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.06.2004, sygn. ZP/443-214/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka podniosła, iż jako Komisant prowadzi komis samochodów używanych. Komitentami natomiast, "wstawiającymi", są między innymi:

- osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej i nie będące podatkami VAT,

- podatnicy VAT, dla których dostawa tych towarów była zwolniona z VAT,

- oraz podatnicy VAT dla których wcześniejsza dostawa tych towarów była opodatkowana w oparciu o art. 120 ust. 4 ustawy.

Zawarcie umowy komisu i przyjęcie samochodów używanych od wyżej wymienionych komitentów, po stronie wnioskującej Spółki - komisanta - nie daje prawa do odliczenia podatku VAT.

Zdaniem Spółki, przy wydaniu samochodów używanych przez komisanta osobie trzeciej w ramach realizacji umowy komisu, dla określenia podstawy podatkowania w tych sytuacjach będą miały zastosowanie przepisy art. 120 ust. 4 i 10 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy, czyli podstawą opodatkowania będzie marża.

Stosownie do treści przepisu art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Natomiast w przepisach art. 120 ust. 10 cytowanej ustawy stanowi się, iż wyżej wymieniony przepis ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;

2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Jednocześnie w przepisie art. 120 ust. 1 pkt 4 przywoływanej ustawy wskazano, że na potrzeby stosowania Rozdziału 4 (szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków), przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (...).

W związku z powyższym ruchomym dobrem materialnym nadającym się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie są również samochody używane, które w przedstawionym stanie faktycznym, podlegają odpłatnej dostawie towaru w ramach prowadzonej działalności Komisanta jaką jest sprzedaż samochodów na podstawie zawieranych umów komisu.

Podstawą opodatkowania podatkiem u podatnika wykonującego czynności dostawy towarów używanych jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku, jeżeli podatnik nabył towary używane od:

1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15,

2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,

3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, stosownie do treści przepisów art. 120 ust. 15 i ust. 16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), informuje ponadto, iż jeżeli podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję, zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4, ewidencja musi zawieraćw szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tym przepisie oraz podatnik, o którym mowa w ust. 4, nie może oddzielnie wykazywać na wystawionych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów, w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu