POSTANOWIENIE - Interpretacja - US IV/III/443-39/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. US IV/III/443-39/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. nr 8, poz. 60) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.03.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie - prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupie garażu wraz z gruntem udokumentowanego fakturami wystawionymi na oboje małżonków - uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 14.03.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 15.03.2005 r.) zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupie garażu wraz z gruntem udokumentowanego fakturami wystawionymi na oboje małżonków.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą. Biuro i siedziba firmy znajduje się w miejscu Pani zamieszkania. Na ten cel wydzieliła Pani oddzielne pomieszczenie. W roku 2004 zakupiła Pani wraz z małżonkiem nowe mieszkanie wraz z dwoma garażami. Jeden z garaży zakupiony został z przeznaczeniem na przechowywanie samochodu służbowego, którego używa Pani do prowadzonej działalności gospodarczej.

Zaliczki na poczet zakupionych garaży i mieszkania wpłacane były w okresie od marca do listopada 2004 r., natomiast akt notarialny na mieszkanie i garaże został sporządzony w dniu 28.12.2004 r. Przy podpisywaniu aktu notarialnego otrzymała Pani oryginały faktur wystawionych za wpłacane zaliczki. Zarówno akt notarialny jak i faktury wystawione są na Panią i Pani małżonka, który wyraził zgodę na użytkowanie jednego z garaży do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Od dnia 01.01.2005 r. garaż wraz z gruntem wprowadziła Pani do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej i od miesiąca stycznia 2005 r. rozpoczęła Pani amortyzację garażu.

Pani zadaniem - przysługuje Pani prawo w m-cu 01.2005 r. do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupie garażu wraz z gruntem wniesionego do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Tut. Organ podziela Pani pogląd w kwestii prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych na oboje małżonków dokumentujących zakup garażu wraz z gruntem, wykorzystywanego do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, m. in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 86 ust. 10 ww. ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Zgodnie z ust. 11 ww. artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Z przepisu wynika, że faktury winne być wystawione na podatnika, czyli Panią, jednakże z uwagi na istniejącą współwłasność oraz to, że garaż wraz z gruntem wykorzystuje Pani do prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie art. 86 ust. 1 ww. ustawy przysługuje Pani prawo w miesiącu 01.2005 r., do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z fakturwystawionych na oboje małżonków - na ogólnych zasadach wynikających z w/w artykułu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).

Urząd Skarbowy w Olsztynie