POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-14/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. PP/443-14/05, Urząd Skarbowy w Ostródzie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1, § 3 i § 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika w sprawie.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku z dnia 16.03.2005 r. (uzupełnionym w dniu 23.03.2005 r.) zadał Pan pytanie: Czy za usługę medyczną polegającą na wykonywaniu okularów korekcyjnych na zamówienie (symbol PKWiU 33.40.1) może zastosować obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7% wpisując jako podstawę prawną do faktury załącznik nr 3 poz. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.)?

W ww. piśmie zajął Pana stanowisko, iż zastosowanie obniżonej stawki 7% do przedmiotowej usługi jest prawidłowe, gdyż wykonanie produktu finalnego składającego się z oprawki i wmontowanych soczewek, którym są okulary mieszczą się w kategorii "wyrobu medycznego wykonywanego na zamówienie",/i>. Ponadto powołuje się Pan na uzyskany w dniu 21 stycznia 2004 r. "Wpis do rejestru wytwórców wyrobu medycznego wykonywanego na zamówienie" prowadzonego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.): "Stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1". Na podstawie ust. 2 powyższego artykułu ustawodawca stanowi, iż: "Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 2 i art. 114 ust. 1". W poz. 103 ww. załącznika nr 3 wymieniono: pod symbolem PKWiU 33.40.11 "Soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła; soczewki okularowe z innych materiałów". natomiast dalej w poz. 106: bez względu na symbol PKWiU "Wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczane do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika".

Pojęcie "wyrobu medycznego" zostało zdefiniowane w art. 3 ust. 1 pkt 17a i pkt 22 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. 93, poz. 896). Na podstawie przedmiotowych przepisów przez wyrób medyczny należy rozumieć:

  • "narzędzie, przyrząd, aparat, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu (...) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń (...)".
  • "wyrób medyczny wykonywany zgodnie z pisemna instrukcja wskazującą jego własności i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe, i na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika".

Przy czym należy tu zauważyć, iż ww. ustawa uchyliła ustawę z dnia 27 lipca 2001 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 126, poz. 1380 z późn. zm.), gdzie przedmiotowe pojęcie "wyrobu medycznego" zostało jednakowo zdefiniowane (odpowiednio w art. 3 pkt 8a i pkt 14 tejże ustawy).

Podsumowując, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, podstawa prawna do obniżenia stawki podatku VAT, znajdująca się w poz. 103 załącznika nr 3 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług na przedmiotową usługę w Pana sprawie nie ma zastosowania. Podany przez Pana symbol PKWiU 33.40.1 odnosi się jedynie do soczewek kontaktowych bądź okularowych ze szkła lub z innego materiałów, a nie zaś do finalnego produktu, jakim są okulary korekcyjne.

Wobec powyższego jeżeli jednoznacznie stwierdza Pan, iż jest wytwórcą wyrobu medycznego wykonywanego na zamówienie i wykonywane przez niego okulary korekcyjne spełniają wymogi ww. ustawy o wyrobach medycznych, sprzedaż przedmiotowych okularów podlega opodatkowania podatkiem VAT w wysokości 7% na podstawie póz. 106 ww. załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym orzeka się jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Nie poddano ocenie złożonych wraz z pismem załączników. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b §1 i 2 ustawy - ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60).

Zgodnie z art. 14a § 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostródzie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia stronie niniejszego postanowienia (art. 236 §2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa).

Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50zł do każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Ostródzie