Miasto i Gmina , pismem z dnia 14 lutego 2005r. uzupełnionym w dniu 28 lutego 2005r. zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o pisemną ... - Interpretacja - PP/443-5/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.04.2005, sygn. PP/443-5/05, Urząd Skarbowy w Ostrzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Miasto i Gmina , pismem z dnia 14 lutego 2005r. uzupełnionym w dniu 28 lutego 2005r. zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedstawionej poniżej sprawie:

- Miasto i Gmina będąc zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług pobiera opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania gruntów zarówno od osób fizycznych jak i prawnych.

Zdaniem Podatnika pobierane opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania są opodatkowane podatkiem VAT.

Udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że:

- prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu Cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 543 ze zm.). Zgodnie z art. 232 KC, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być poddane w użytkowanie osobom fizycznym i osobą prawnym.

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi w art. 5 ust. 1 pkt. 1, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, czyli jest świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy podlega co do zasady opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Wobec braku wskazania w regulacjach ustawy jak również w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie ustawy, stawki niższej niż 22% każdorazowo oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie stanowi usługę opodatkowaną stawką podstawową (tj. 22%) z wyjątkiem gruntów przeznaczonych na cele rolnicze (§8 ust. 1 pkt 19 w brzmieniu wprowadzonym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 października 2004r. w § 1 pkt 7 - Dz. U. Nr 224, poz. 2277).

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela więc stanowisko strony w sprawie opodatkowania pobieranych opłat z tytułu wieczystego użytkowania gruntu.

Urząd Skarbowy w Ostrzeszowie