Postanowienie - Interpretacja - PP/443-25/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2005, sygn. PP/443-25/05, Urząd Skarbowy w Wejherowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 28.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży nieruchomości (lokalu użytkowego) w sytuacji, gdy osoba dokonująca przedmiotowej sprzedaży nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik wskazuje, iż prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego w formie spółki cywilnej będącej podatnikiem podatku od towarów i usług. Z dokumentów załączonych do wniosku wynika, iż przywołana spółka cywilna została zawiązana dnia 27.05.2002r., natomiast jej likwidacja nastąpiła dnia 01.08.2003r. Do zawiązanej dnia 27.05.2002r. spółki wnioskodawca wniósł jako udział wkład budowlany na lokal użytkowy (aport).

Następnie dnia 17.12.2002r. podatnik dokonał nabycia #189; własności lokalu użytkowego. Przedmiotowe nabycie (przeniesienie własności lokalu) nastąpiło w formie aktu notarialnego do majątku wspólnego podatnika i jego małżonka. Wnioskodawca wskazuje, iż od zakupu w/w lokalu użytkowego nie został odliczony podatek od towarów i usług, gdyż wkłady budowlane zostały wpłacone przez osoby fizyczne jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Lokal handlowy został wprowadzony przez jego współwłaścicieli do ewidencji środków trwałych. Podatnik dodaje, iż nakłady na przystosowanie nieruchomości do celów działalności gospodarczej nie przekroczyły 30% wartości nieruchomości. Wskazane nakłady modernizacyjne wyniosły 7.346,61zł i od przedmiotowych nakładów został odliczony podatek VAT. Następnie, wnioskodawca oświadcza, iż spółka cywilna dokonywała odpisów amortyzacyjnych z tyt. w/w lokalu użytkowego oraz że przedmiotowy lokal został ujęty w remanencie likwidacyjnym spółki.

Wg oświadczenia wnioskodawcy, od dnia zakupu lokalu nie upłynęło 5 lat Przedmiotowy lokal został wybudowany w 2002r. Obecnie pytający ma zamiar wraz z drugim współwłaścicielem sprzedać w/w lokal użytkowy.

W związku z powyższym, wątpliwość podatnika budzi fakt czy dokonując obecnie sprzedaży w/w lokalu użytkowego jest zobowiązany od transakcji tej zapłacić podatek od towarów i usług.

Zdaniem podatnika, nie jest on obowiązany przy przedmiotowej sprzedaży naliczać podatku od towarów i usług. Jako podstawę prawną swojego stanowiska podatnik przywołuje art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 54 poz. 535).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Zgodnie z definicją legalną przez towar rozumie się m.in. budynki lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednakże, aby dostawa towaru podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług.

W świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, o której mowa w art. 15 ust. 2 cyt. ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przytoczony powyżej stan prawny wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatne dostawy, jeżeli realizowane są przez podatnika podatku VAT w ramach jego działalności gospodarczej, a których przedmiotem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części.

Jeżeli więc podatnik podatku od towarów i usług dokona dostawy:

  • towaru (budynku)
  • w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

wówczas powyższa dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z załączonych do wniosku dokumentów wynika, iż do zawiązanej dnia 27.05.2002r. spółki cywilnej wnioskodawca wniósł, jako udział, wkład budowlany na lokal użytkowy (aport). Następnie, z aktu notarialnego (sporządzonego dnia 17.12.2002r.) wynika, iż podatnik nabył #189; własności lokalu użytkowego (podatnik jest współwłaścicielem wskazanej nieruchomości). Wskazany lokal użytkowy był wykorzystywany w działalności gospodarczej prowadzonej przez założoną przez wnioskodawcę spółkę cywilną - został wprowadzony przez jego współwłaścicieli do ewidencji środków trwałych. Spółka cywilna dokonywała odpisów amortyzacyjnych z tyt. w/w lokalu użytkowego Podatnik dodaje, iż nakłady modernizacyjne na przystosowanie nieruchomości do celów działalności gospodarczej nie przekroczyły 30% wartości nieruchomości, a od przedmiotowych nakładów został odliczony podatek VAT. Następnie, z oświadczenia wnioskodawcy wynika, iż przedmiotowy lokal został ujęty w remanencie likwidacyjnym spółki.

Zatem, obecnie współwłaścicielem przedmiotowej nieruchomości (nabytej do małżeńskiego majątku wspólnego) jest wnioskodawca, który nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie prowadzi też działalności gospodarczej.

Przepisy regulujące materię podatku od towarów i usług jednoznacznie wskazują natomiast, iż opodatkowaniu podlegają dostawy, dokonywane przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej. Osoba fizyczna dokonująca dostawy (np. sprzedaży) nieruchomości (lokalu użytkowego) nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej tylko "prywatnie", w sposób jednorazowy i w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy nie jest, stosownie do cyt. wyżej art. 15 podatnikiem podatku od towarów i usług. Zatem, dokonana przez nią dostawa budynku nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uważa za prawidłowe stanowisko podatnika wyrażone w piśmie z dnia 28.02.2005r., iż dokonując sprzedaży opisanej we wniosku nieruchomości nie musi naliczać i odprowadzać podatku od towarów i usług.

Jednocześnie tut. organ podatkowy podkreśla, iż nie podziela części argumentacji jaką podatnik przedstawił w uzasadnieniu wniosku z dnia 28.02.2005r., z której to wnioskodawca chce wywieść skutki podatkowe w postaci nie naliczania kwoty podatku od towarów i usług przy transakcji sprzedaży nieruchomości. W przedmiotowej sprawie, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, nie znajduje zastosowania dyspozycja wynikająca z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (sprzedaż towaru używanego), na którą powołuje się wnioskodawca. Dokonana przez podatnika dostawa lokalu użytkowego nie będzie podlegała w ogóle opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze względu na fakt, iż osoby jej dokonujące nie są, w świetle przepisów regulujących materię podatku VAT, w ogóle podatnikami przedmiotowego podatku.

Urząd Skarbowy w Wejherowie