- Interpretacja - US-III/443-17/05

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2005, sygn. US-III/443-17/05, Urząd Skarbowy w Wieruszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


W dniu 20 maja 2005r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wieruszowie wniosek podatnika z dnia 20 maja 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.


Z analizy treści wniosku z dnia 20 maja 205r., uzupełnionego pismem z dnia 8 czerwca 2005r. oraz pismem z dnia 21 czerwca 2005r. wynika, że wnioskodawca w dniu 23 czerwca 2004r. zawarł z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę w ramach programu SAPARD Działanie 4 -Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. W realizacji tej umowy podatnik zrealizował zadanie o nazwie: adaptacja pomieszczeń i zakup samochodu na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, którą prowadzi. W ramach tego zadania wykonane zostały:

- zewnętrzna elewacja budynku,
- zakup komputera, urządzenia wielofunkcyjnego i programów komputerowych,
- ogrodzenie,
- zakup mebli biurowych u wystrój wnętrza,
- zagospodarowanie terenu.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług rachunkowych w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Prowadząc powyższą działalność korzysta z podmiotowego zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT". W ocenie podatnika nie ma możliwości odzyskania podatku VAT zawartego w fakturach związanych z zakupami związanymi z omówionym zadaniem, gdyż jest podatnikiem podatku od towarów i usług zwolnionym podmiotowo od tego podatku.


Rozpatrując wniosek podatnika tut. organ podatkowy zważył, co następuje:


Z treści wniosku wynika, że wnioskodawca w okresie którego dotyczył wniosek był podatnikiem korzystającym z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, z pewnymi, nie mającymi zastosowania w niniejszej sprawie zastrzeżeniami, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie jednak do postanowień art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia.


Dokonując subsumpcji opisanego we wniosku stanu faktycznego w świetle przedstawionego powyżej stanu prawnego należy zgodzić się z tezą zaprezentowaną przez wnioskodawcę, ze nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług związanego z nabyciami w ramach realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia.

Urząd Skarbowy w Wieruszowie