- Interpretacja - PP/443/13/05/ED

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.07.2005, sygn. PP/443/13/05/ED, Urząd Skarbowy w Żorach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 21.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żorach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pan xxx prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i komisu samochodów używanych. Podatnik pyta czy w przypadku sprzedaży osobie trzeciej samochodu wstawionego w komis opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko marża, czyli różnica pomiędzy kwotą którą żąda wstawiający w komis a kwotą jaką płaci nabywca samochodu.

Zasady opodatkowania dostaw towarów używanych unormowane zostały w art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami). Towarami używanymi w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, nie będące dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami, a także metalami szlachetnymi lub kamieniami szlachetnymi.

Samochody używane nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie są towarami używanymi w rozumieniu ww. przepisu.

Szczególna procedura opodatkowania marży znajduje więc zastosowanie do wszelkich form pośrednictwa w handlu samochodami używanymi. Jeżeli więc podatnik (autokomis) wykonuje czynności polegające na: dostawie (sprzedaży) towarów używanych, którymi są samochody nabyte przez niego uprzednio dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania dostaw, w tym przypadku sprzedaży samochodów używanych, zgodnie z art. 120 ust. 4 ww. ustawy jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca samochodu, a kwotą nabycia pomniejszona o kwotę podatku.

Aby mogły być zastosowane ww. zasady opodatkowania, używane samochody muszą być nabyte w myśl art. 120 ust. 10 ustawy o PTU (w brzmieniu obowiązującym od 01.06.2005 r.) od: 1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ww. ustawy, lub nie będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej; 2) podatników o których mowa w art. 15 ww. ustawy, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113; 3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o PTU; 4) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113; 5) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Z powyższego wynika, że opodatkowanie w systemie marży ma miejsce, gdy źródło nabycia samochodów używanych przez pośrednika w ich handlu jest nie opodatkowane za względu na to, że: - zbywający nie jest podatnikiem, - zbywający jest podatnikiem, lecz czynność objęta jest zwolnieniem od podatku, - źródło jest opodatkowane, ale na takich samych szczególnych zasadach opodatkowania marży.

Nadmienia się, iż aktualizacja ww. art. 120 ust. 10 wprowadzona ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) uściśliła regulacje dotyczące możliwości stosowania szczególnej procedury marży w stosunku do towarów nabytych od podmiotów zagranicznych (podatników podatku od wartości dodanej). Doprecyzowano, iż procedurę marży można stosować w stosunku do dostaw towarów, nabytych od: - podatnika podatku od wartości dodanej, o ile towary te przy dostawie zostały opodatkowane marżą, - podatnika podatku od wartości dodanej, jeżeli nabyte towary były zwolnione od tego podatku, - podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

W świetle ww. regulacji prawnej stanowisko podatnika przedstawione w piśmie z dnia 21.04.2005 r., iż przy sprzedaży samochodu używanego oddanego w komis, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko marża - jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Żorach