POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-438/05/KB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.08.2005, sygn. 1472/RPP1/443-438/05/KB, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 05.07.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.07.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność handlową w zakresie handlu samochodami nowymi i używanymi. Firma nabywa samochody używane od osób fizycznych, więc do dostaw towarów używanych stosuje zasady opodatkowania z art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Spółki, marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca samochodu, a kwotą nabycia, jest marżą brutto tj. z podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. W myśl ust. 4 art. 120 cytowanej ustawy w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych (...) nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Towarami używanymi - w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 (na potrzeby stosowania szczególnej procedury opodatkowania marży) - są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, niebędące dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi i antykami, a także metalami szlachetnymi lub kamieniami szlachetnymi.

Zatem samochody używane nadające się do dalszego użytku w aktualnym stanie są niewątpliwie towarami używanymi w rozumieniu ww. przepisu.

Jeżeli więc podatnik wykonuje czynności polegające na:dostawie (sprzedaży) towarów używanych, którymi są samochody,nabytych przez niego uprzednio dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca samochodu, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Jednak, zgodnie z ust. 10 art. 120 ustawy, aby miały zastosowanie te zasady opodatkowania używane samochody muszą być nabyte od:osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15 (prowadzącym działalność gospodarczą),podatników prowadzących działalność gospodarczą jeśli dostawa samochodów zwolniona była od podatku przedmiotowo (art 43 ust. 1 pkt 2) lub podmiotowo (art. 113),podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5 art. 120,podatników podatku od wartości dodanej, jeśli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadającym regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadającym regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Zgodnie z powyższym Podatnik prawidłowo za podstawę opodatkowania dostaw (sprzedaży) samochodów używanych przyjmuje marżę pomniejszoną o kwotę podatku, przy czym marża stanowi różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia. Za prawidłowe należy więc uznać stwierdzenie Spółki, że obliczona marża stanowi kwotę brutto (zawierającą VAT), która dopiero po odliczeniu należnego podatku stanowi podstawę opodatkowania.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów.Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł oraz po 0,50zł od każdego załącznika (ustawa z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej /Dz.U. Nr 86, poz. 960 ze zm./).

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie