POSTANOWIENIE - Interpretacja - U.S.28.I/443-18/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. U.S.28.I/443-18/05, Urząd Skarbowy w Sochaczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), po rozpoznaniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 29 czerwca 2005 r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie postanawia uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży używanego pawilonu handlowego wraz z prawem wieczystego użytkowania działki, na której znajduje się nieruchomość - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Strona zamierza dokonać sprzedaży używanego pawilonu handlowego wraz z prawem wieczystego użytkowania działki, na której znajduje się nieruchomość. Budowa budynku została zakończona w latach sześćdziesiątych. Przedmiotowa nieruchomość użytkowana była przez podatnika ponad 5 lat. Od jej nabycia nie przysługiwało odliczenie podatku VAT. Podatnik nie ponosił wydatków na jego ulepszenie.

2. Przedmiot interpretacji. Czy można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości używanej, tj. pawilonu handlowego wraz z prawem wieczystego użytkowania działki, na której znajduje się ta nieruchomość?

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Zdaniem Strony sprzedaż budynku wraz z gruntem będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Podatnik, korzystając z uprawnień przyznanych podatnikom w art. 14a Ordynacji podatkowej, zwrócił się w dniu 29 czerwca 2005 r. do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W wyniku oceny żądania stwierdzono, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku w tym trybie oraz w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Do zadanego pytania mają zastosowanie przepisy art. 2 ust. 6, art. 5 ust. 1, art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, podlega między innymi; odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 ust. 6 ustawy, za towary uznaje się także; budynki i budowle lub ich części oraz grunty.
Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

A zatem, opodatkowanie bądź zwolnienie z podatku od towarów i usług sprzedaży gruntu będzie uzależnione od tego jaką stawkę podatku (ewentualnie zwolnienie z tegoż podatku) należałoby zastosować do dostawy budynku, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem.

Konieczne zatem staje się ustalenie czy dostawa obiektu, który jest posadowiony na gruncie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przez towary używane, zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu 43 rozumie się: budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej pięć lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik; miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż pięć lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 wymienionego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - zwolnione od podatku VAT jest zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Podsumowując, w oparciu o przedstawiony przez Stronę stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że zbywany przez Spółdzielnię pawilon handlowy jest towarem używanym w pojęciu ustawy o podatku od towarów i usług i spełnia warunki określone przez ustawodawcę do zastosowania przy jego dostawie zwolnienia od podatku VAT. Zwolnienie to będzie także dotyczyło gruntu na którym znajduje się budynek trwale z nim związany.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Stronę i na podstawie przepisów obowiązujących w dniu wydania niniejszego postanowienia.
W myśl art. 14b Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na postanowienie mniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Sochaczewie