Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), art. ... - Interpretacja - I US II-443/83/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.09.2005, sygn. I US II-443/83/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 2 pkt 6, art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2 i 9 i ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 , poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 3.08.2005 r. bez znaku z datą wpływu do tut. Urzędu 4.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko Jednostki za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 3.08.2005 r. Jednostka zwróciła się do tut. Organu podatkowego z zapytaniem jaką stawką podatku od towarów i usług opodatkować dostawę nieruchomości w następującym stanie faktycznym:

Jednostka zakupiła w 2004 r. budynek mieszkalny na działce o powierzchni 5 arów od osób fizycznych. Transakcja nie była opodatkowana podatkiem VAT. W bezpośrednim sąsiedztwie wyżej opisanej nieruchomości oddzielnie zakupiono niezabudowaną działkę o powierzchni 4 ary, której część (1,5a) stanowią tereny pod zabudowę, a pozostałą część (2,5a) stanowią łąki trwałe kl. IV. Wg wiedzy posiadanej przez Jednostkę budowę budynku zakończono na początku lat osiemdziesiątych. Jednostka wprowadziła budynek wraz z gruntem na ewidencję środków trwałych. Obiekt wykorzystywany jest do prowadzenia działalności opodatkowanej (wynajem pokoi gościnnych). Wydatki na ulepszenie obiektu wyniosły 10% wartości początkowej. W 2005 roku Jednostka zamierza sprzedać zakupiony obiekt.

W opisanym stanie faktycznym Jednostka pyta czy dostawa budynku będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, oraz czy dostawa niezabudowanej działki o wskazanym charakterze podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdaniem Jednostki dostawa budynku wraz z gruntem podlegać będzie zwolnieniu z podatku VAT. Natomiast dostawa niezabudowanej działki w części stanowiącej grunt przeznaczony pod zabudowę będzie podlegać opodatkowaniu stawką 22% , zaś w części stanowiącej łąkę będzie zwolniona z podatku.

Mając powyższe na uwadze tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju . Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii , budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty.

Z powyższego wynika, iż zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje zarówno odpłatną dostawę budynków , budowli lub ich części jak również odpłatną dostawę gruntów. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W ust. 2 art. 43 ustawy o VAT zdefiniowano , iż przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 , rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku,w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (pkt 1), pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku (pkt 2).

Jednocześnie ustawodawca w przepisie art. 43 ust. 6 ustawy o VAT dokonał zastrzeżenia, iż zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków (pkt 1) i użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych ( pkt 2 ).

Mając na uwadze przedstawione wyżej unormowania prawne oraz przedstawiony przez Jednostkę stan faktyczny tut. Organ podatkowy stwierdza , iż dostawa budynku będzie korzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Jednocześnie na podstawie regulacji art. 29 ust. 5 ustawy o VAT , zgodnie z którą w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli - z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu i w przypadku dostawy gruntu wraz budynkiem uznanym za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 zwolnionej od podatku , zwolnieniu podlega również dostawa gruntu.

Odnośnie dostawy niezabudowanej działki w części stanowiącej grunt przeznaczony pod zabudowę oraz w części stanowiącej łąki trwałe tut. Organ podatkowy wyjaśnia:

W przepisie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zawarto zwolnienie od podatku dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę. Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich (niezabudowanych) - jedynie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

Jednostka dokonując zatem dostawy terenów (pow. całk. 4a) stanowiących w części grunt przeznaczony pod zabudowę (pow. 1,5a) winna dla tej części zastosować stawkę 22%, natomiast dostawa pozostałej części stanowiącej łąki trwałe (pow. 2,5a) korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy zwraca uwagę, iż w przypadku dostawy gruntu, właściwe zaklasyfikowanie gruntu pod kątem stosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT należy do podatnika dokonującego dostawy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie