Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust.... - Interpretacja - PUS.II/443/147/05/MB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. PUS.II/443/147/05/MB, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1, ust. 2, art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 31.08.2005 r., znak L.Dz.921/05/JT (z datą wpływu 5.09.2005 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy odnośnie prawa do odliczenia podatku w sytuacji przedstawionej w stanie faktycznym zawartym w ww. piśmie za prawidłowe.

W piśmie z dnia 31.08.2005 r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego m.in. w sprawie możliwości odliczenia podatku od nabytych paliw płynnych, które uległy zniszczeniu na skutek wypadku drogowego. Przedmiotowe towary są wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zdaniem Podatnika, ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów, które uległy zniszczeniu.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi co do zasady suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, co wynika wprost z przepisu art. 86 ust. 2 ustawy.

Nie mniej jednak przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują pewne sytuacje, ograniczające realizację prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony pomimo tego, iż spełnione są generalne przesłanki upoważniające do obniżenia podatku. Taką regulację zawiera między innymi przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy który stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów straty w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych. Z przepisu tego wynika a contrario, iż straty (niedobory) w środkach obrotowych mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Spółka dokonuje zakupu paliw płynnych przeznaczonych do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W świetle powyższego należy uznać, że dla skorzystania z prawa obniżenia podatku względem towarów, które uległy zniszczeniu wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu tych towarów wynika, iż zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. W przedmiotowej sytuacji brak możliwości skorzystania z prawa odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów, które następnie uległy zniszczeniu, mógłby wiązać się jedynie z regulacjami prawnymi zawartymi w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy. Jednak w przedstawionym stanie faktycznym przepis ten nie znajdzie zastosowania.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że jeśli Spółka nabyła towary w celu dalszego ich wykorzystywania w ramach działalności opodatkowanej a utrata tych towarów nie została wyłączona z kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym - to Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego względem nabytych towarów. Należy jednak mieć na uwadze konieczność udokumentowania dla celów dowodowych fakt wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego utratę towarów.

Podkarpacki Urząd Skarbowy