POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/58/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.08.2005, sygn. PP/443/58/05, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 30 maja 2005 r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza

że stanowisko wnioskodawcy w sprawie uprawnienia do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynęło Pani pismo w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawt, podatkowego w kwestii dotyczącej korzystania z podmiotowego zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) - dalej ustawa o VAT .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowaniu prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pytanie dotyczy następującego stanu faktycznego:

W okresie:

- od 10 maja 1995 r. do 30 czerwca 2004 r. prowadziła Pani działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych,

- od 10 listopada 2004 r. do 30 kwietnia 2005 r. świadczyła Pani usługi najmu lokalu uprzednio wykorzystywanego przez Panią do prowadzenia działalności gospodarczej.

Z tytułu wymienionych czynności wykonywanycn w latach 1995 - 2004 była Pani zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z dniem wygaśnięcia umowy najmu tj. 30 kwietnia 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu wykreślił Panią z rejestru podatników VAT na podstawie zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, złożonego na formularzu VAT-Z w dniu 27 kwietnia 2005 r.

W dniu 5 maja 2005 r. zawarła Pani nową umowę najmu lokalu i w związku z tym jest Pani zainteresowana wyjaśnieniem kwestii uprawnienia do korzystania z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdza Pani, iż przysługuje Pani uprawnienie do zwolnienia od podatku na zasadach określonych w art. 113 ust. 9 ustawy o VAT tj. jak w przypadku podatników nowo rozpoczynających działalność gospodarczą.

Dokonując oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza, co następuje:

W świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem" podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku na mocy art. 113 ust. 9, pod warunkiem że przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty określonej w ust. 1 (43.800zł) lub w ust. 8.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - stwierdza, że stanowisko podatnika w kwestii przysługującego podatnikowi ustawowego zwolnienia od podatku jest prawidłowe. Należy pamiętać, jednak że w myśl przepisu art. 113 ust. 10 ustawy o VAT, w sytuacji gdy kwota należności za świadczone usługi przekroczy kwotę 43.800 zł ustaloną w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, zwolnienie traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty.

Opodatkowaniu podlega wówczas nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodaw;cę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 u. O.p.).

Wnosząc zażalenie podatnik zobowiązany jest uiścić opłatę skarbową w znakach opłaty skarbowej o wartości 5 zł na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) - część I pkt 1 tabeli stanowiącej załącznik do ww. ustawy, określającej szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu