Zgodnie z przepisami art.8 ust.1ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535) przez świadczenie usług, o którym... - Interpretacja - DPP-005-104/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.09.2004, sygn. DPP-005-104/04, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisami art.8 ust.1ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535) przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7. Przez usługę będzie się rozumieć także przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik jest producentem maszyn tokarskich. Sprzedaży tych maszyn dokonuje na rzecz tzw. spółek dystrybucyjnych w krajach Unii Europejskiej jak i w krajach trzecich w oparciu o stosowne uregulowania umowne. Z treści § 1 umowy ( prawo sprzedaży) wynika, że spółka powierzyła spółkom dystrybucyjnym wyłączność sprzedaży tokarek na całym świecie. Spółki dystrybucyjne przy sprzedaży maszyn ostatecznym klientom działają jako przedstawiciel handlowy - pośrednik, a także jako samodzielny kupiec. W przypadku gdy spółki dystrybucyjne działają jako przedstawiciel handlowy ( pośrednik), za wszystkie transakcje sprzedaży jakie SPÓŁKA zawrze z ostatecznymi klientami, otrzymują ustaloną prowizję. W przedstawionym zapytaniu mamy do czynienia z sytuacją kiedy spółki dystrybucyjne z państw Unii Europejskiej jak i krajów trzecich obciążyły pytającą Spółkę prowizją pomimo, że ta ostatnia sprzedała maszyny ostatecznym klientom bez fizycznej czynności pośredniczenia spółek dystrybucyjnych. Roszczenie spółek dystrybucyjnych wynika jednak postanowień umowy ( pkt 1 załącznika nr 7 do umowy) zawartej ze spółką dystrybucyjną, gdzie mówi się, że spółka dystrybucyjna otrzymuje ustaloną prowizję za wszelkie transakcje sprzedaży, które Spółka zawrze z ostatecznymi klientami. Tak więc, zgodnie z warunkami umowy spółka dystrybucyjna pomimo, że fizycznie nie wykonała czynności pośredniczenia to obciążając pytajacą Spółkę zachowała się tak jakby pośrednictwo miało miejsce.

Reasumując, należy uznać, że mamy tu do czynienia z odpłatną usługą pośrednictwa w sprzedaży a formą wynagrodzenia jest prowizja. Ponieważ zakup tej usługi nie stanowi dla pytającej Spółki importu usług ze względu na to, że obowiązek podatkowy nie przenosi się na usługobiorcę ( brak przesłanek w ustawie o VAT) opodatkowanie nastąpi według zasad obowiązujących w państwie świadczenia usług. W tym przypadku Spółka pytająca nie będzie miała obowiązku rozliczania podatku VAT z tytułu przedmiotowej usługi.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu