Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów opodatkowan... - Interpretacja - PP.443/1/64/37/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2005, sygn. PP.443/1/64/37/05, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części.
Z powyższych unormowań wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wszelkie nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów, w tym darowizny na cele związane i niezwiązane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, o ile podatnikowi z tytułu ich nabycia przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Wyjątek w tym zakresie stanowią darowizny, których przekazanie wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, spełniające kryteria prezentów o małej wartości określonych w art. 7 ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT lub próbek - art. 7 ust. 7 ustawy o VAT.
Jak stwierdzono wyżej, opodatkowaniu podatkiem VAT, tak jak odpłatna dostawa towaru, podlega darowizna towaru używanego, na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem oraz związane bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem, o ile z tytułu nabycia tego towaru przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Wobec powyższego, opodatkowanie podatkiem VAT lub wyłączenie z tego podatku darowizny używanego sprzętu komputerowego uzależnione będzie od tego, czy w momencie zakupu tego sprzętu przysługiwało wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów tego sprzętu. Jeżeli takie prawo przysługiwało, to wówczas darowizna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast jeżeli nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów tego sprzętu, to jego darowizna będzie wyłączona spod działania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Lubinie