W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe. - Interpretacja - DP.III.443/38/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2005, sygn. DP.III.443/38/05, Urząd Skarbowy w Kraśniku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 113 ust. 8 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku (...) agenta (...), przez wartość sprzedaży określoną w ust. 1 (wartość sprzedaży zwalniająca podatników od podatku) rozumie się 30 - krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług.

Należy zwrócić uwagę, że § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (D. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) dokonano podwyższenia limitu sprzedaży dla podatników otrzymujących prowizję, którego przekroczenie wyłącza ich z możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku.

W przepisie tym stwierdzono, że zwalnia się od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej (...), w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, (...), stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

Zwolnienie to dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania ww. czynności, nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10000 euro, obliczonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 14 ustawy (43800zł.).

Zwolnienie to stosuje się pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10000 euro (43800zł.), do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zwolnień tych nie stosuje się jednak do podatników o których mowa w § 9 ust. 4 ww. rozporządzenia.

Mając na uwadze powyższe oraz stan faktyczny przytoczony we wniosku Pytającego, należy uznać, iż obowiązek zarejestrowania się podmiotu jako podatnika VAT czynny powstaje w momencie przekroczenia wartości sprzedaży w 2005r. kwoty 43800zł.

Urząd Skarbowy w Kraśniku