W dniu 02.03.2005 r. do Urzędu Skarbowego w Słupcy wpłynął wniosek podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa po... - Interpretacja - PP/443-11/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. PP/443-11/05, Urząd Skarbowy w Słupcy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 02.03.2005 r. do Urzędu Skarbowego w Słupcy wpłynął wniosek podatnika o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Wniosek dot. prawa podatnika do dokonywania odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa i części samochodowych do samochodu ciężarowego o ładowności 8 ton (rok produkcji 1991), dla którego podatnik nie posiada świadectwa homologacji . Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że ww. samochód stanowi środek trwały w firmie wnioskodawcy i wykorzystywany jest przez podatnika do świadczenia usług transportowych. Podatnik uważa , że postępuje prawidłowo dokonując odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa i części samochodowych do ww. pojazdu.

Organ podatkowy podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi , o którym mowa w art. 15 , przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższej regulacji prawnej wynika, że podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług a podatkiem należnym z tytułu wykonywanych przez podatnika czynności opodatkowanych.

W związku z tym, że przedmiotowy samochód jest wykorzystywany do świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu części do ww. samochodu.

W przypadku zakupu paliwa do napędu samochodów ustawodawca przewidział wyjątek od ogólnej zasady zawartej w ww. art. 86 ust. 1.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych , o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

W powoływanym powyżej art. 86 ust. 3 ww. ustawy mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru :

DŁ = 357 kg + n x 68 kg gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n- oznacza ilość miejsc /siedzeń/ łącznie z miejscem dla kierowcy.

Przepis art. 86 ust. 5 wyżej cytowanej ustawy stanowi, że dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc /siedzeń/, o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym , nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 .

W świetle ww. przepisów stwierdzić należy, że odliczanie podatku VAT z tytułu zakupu paliwa do samochodu związane jest ściśle z określeniem ładowności pojazdu na podstawie świadectwa homologacji. Powyższe nie oznacza, że w przypadku gdy podatnik nie posiada odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, przedmiotowy samochód automatycznie zostaje uznany za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, z którego podatnik wywodzi, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem zawartym w art. 86 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

W sytuacji, gdy podatnik posiada samochód , który bezwzględnie z istoty swojej jest samochodem ciężarowym , tzn. jeżeli z konstrukcji tego pojazdu wynika, że jest on przeznaczony wyłącznie do przewozu towarów, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliwa do napędu tego samochodu na ogólnych zasadach określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Słupcy