POSTANOWIENIE: W dniu 31.03.2005r. Urząd Gminy ..... wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakres... - Interpretacja - 1424/1110/443/45/2005/IW

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.06.2005, sygn. 1424/1110/443/45/2005/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE:
W dniu 31.03.2005r. Urząd Gminy ..... wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Gmina jest właścicielem nieruchomości położonej w ......., na której znajdują się budynki. Działka ta oznaczona jest w ewidencji gruntów jako ...... . Budynki znajdujące się na tej nieruchomości zostały wybudowane przez ponad dwudziestu laty i nie czyniono na nich żadnych nakładów od daty ich wybudowania. Nieruchomość ta była przedmiotem przetargu przed wejściem w życie ustawy o podatku VAT z 11 marca 2004r. i również przed datą wejścia w życie tej ustawy przetarg został rozstrzygnięty.
W związku z powyższym Gmina zapytuje: czy w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste powyższej nieruchomości czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Podatnika:
W ocenie Gminy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych. Pod pojęciem towarów używanych stosownie do art. 43 ust. 2 cyt. ustawy rozumie się budynki, budowle lub ich części- jeżeli od końca roku, w którym ukończono budowę minęło co najmniej 5 lat. Tak więc oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości należącej do gminy wraz ze sprzedażą budynków używanych wolne będzie od podatku VAT. Wynika to z art. 29 ust. 5 powołanej wyżej ustawy, w którym to wskazano, ze w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem, albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W tym przypadku grunt stanowi element podstawy opodatkowania według właściwej stawki dla budynków trwale związanych z gruntem.

Stanowisko Organu Podatkowego:
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przepis art. 43 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy stanowi, że przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat.
Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 6 cyt. ustawy, zwolnienia od podatku dostaw towarów używanych nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części - jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1. miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Zbycie prawa wieczystego użytkowania związane z dostawą budynków zwolnionych z podatku VAT zgodnie z § 8 ust. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) korzysta ze zwolnienia z tego podatku. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i powyższe przepisy prawa podatkowego Urząd Gminy zbywając przedmiotową nieruchomość wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług dla tej transakcji.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu