POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1471/NTR1/443-59/05/LS

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.04.2005, sygn. 1471/NTR1/443-59/05/LS, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy opodatkowaniu VAT podlega świadczenie usług w zakresie sportu i rekreacji dla pracowników, które w części są finansowane z ZFSS, Naczelnik Urzędu Skarbowego #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że dokonała Ona zakupu usługi w zakresie sportu i rekreacji dla swoich pracowników i członków ich rodzin. Pracownik ponosi tylko częściową odpłatność za wykupioną usługę, pozostała część jest finansowana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym nie ma zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług - zarówno w części usługi sfinansowanej z ZFŚS, jak i w pozostałej części - w związku z tym zakup usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie powinien być również uwzględniany przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 - 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym wyżej mowa, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Z kolei w myśl. ust. 2 w/w artykułu jako odpłatne świadczenie usług traktuje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia w całości lub w części kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym, tj. w sytuacji przekazania usług na potrzeby pracowników podatnika, gdy w części są one finansowane z ZFŚS, w pozostałej zaś przez samych zainteresowanych (tj. pracowników), nie występuje nieodpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy. To, iż odpłatność za nie jest jedynie częściowa, nie zmienia faktu, iż są one świadczone odpłatnie. Zgodzić należy się zatem ze Stroną, iż w/w przepis ustawy o podatku od towarów i usług nie ma w tym przypadku zastosowania. Nie znaczy to jednak, iż jak twierdzi Strona, nie podlegają one w związku z tym opodatkowaniu tym podatkiem. Opodatkowanie wspomnianych usług wynika wprost z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy. Jest przy tym w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego bez znaczenia, że przekazywane usługi zostały uprzednio zakupione u innego podmiotu (tzw. usługi obce). Fakt sfinansowania kosztu ich zakupu z ZFŚS rzutować natomiast będzie na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 54 z 2000 r, poz. 654 ze zm) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o ZFŚS (...), w związku z czym na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w tym zakresie Stronie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie