Na podstawie art. 14a i 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa/Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60/ stanowisko dotyczące zakresu i sposobu s... - Interpretacja - P-3-443/9/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.03.2005, sygn. P-3-443/9/05, Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a i 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa/Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60/ stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 28.02.2005r. uznaję za prawidłowe.

1.Zapytanie dotyczy opodatkowania usługi montażu okien i drzwi PCV w budynkach mieszkalnych świadczonej przez producenta.

Jako istotne dla udzielenia interpretacji strona przedstawiła następujące elementy stanu faktycznego:

Spółka jest producentem okien i drzwi PCV i aluminium, które są dostarczone do odbiorcy (zleceniodawcy) w ramach zamówionej usługi remontowo-budowlanej, polegającej na wymianie okien lub drzwi w budynku mieszkalnym. Na kalkulację takiej usługi składa się zarówno robocizna, transport, jak i użyte materiały:- okna lub drzwi,- kołki montażowe i dyble,- piany montażowe,- inne niezbędne materiały.

2. Zdaniem strony, na podstawie § 5 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm./ stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obniża się do wysokości 7 % dla usługi montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, m in. budownictwa mieszkaniowego (załącznik nr 1 poz. 19 cyt. rozporządzenia). Wykonywanie usługi montażu okien i drzwi w budynkach mieszkalnych należy zafakturować jako jedną pozycję przy zastosowaniu właściwego symbolu PKOB z zastosowaniem jednej obniżonej stawki podatku VAT (7 %), bez dzielenia tej usługi na poszczególne elementy i przypisywania im właściwych stawek podatku VAT wg PKWiU.

3.Zdaniem organu podatkowego przedstawione stanowisko jest w pełni zasadne. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z postanowieniami art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (DZ. U nr 54, poz 535) podlega m.in. odpłatna dostawa towatów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Podstawowa stawka podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%. Na podstawie § 5 ust 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm) stawkę podatku wymieniną w art. 41 ust 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Świadczone przez Spółkę usługi ujętę są w w/w załączniku do rozporządzenia pod poz.19 "Montaż okien przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach m. in. budownictwa mieszkaniowego, o którym mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT" opodatkowane są stawką 7 %, jeżeli z umowy zawartej ze zleceniodawcą wynika, że usługa zostanie wykonana z dostarczeniem przez wykonawcę materiałów. Należy wówczas wystawić fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą ze sporządzonego kosztorysu calej usługi. W przypadku gdy umowa ze zleceniodawcą określi odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie usługi, należy osobno opodatkować według stawek przewidzianych dla tego rodzaju towarów i usług.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja:a/ odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści niniejszego postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,b/ nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie,w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia / art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej /.

Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie