Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t.. Dz. U z 2005r.. Nr 8, poz. 60), art. 2 pkt 6 ,art... - Interpretacja - US-PP-443/5/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. US-PP-443/5/05, Urząd Skarbowy w Lesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t.. Dz. U z 2005r.. Nr 8, poz. 60), art. 2 pkt 6 ,art. 5 ust. 1 pkt 1 , art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2 ,ust. 2 pkt 1 i ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek Podatnika :, otrzymany przez tutejszy organ podatkowy w dniu 01.03.2005 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym: czy sprzedaż nieruchomości tj. działki zabudowanej urządzeniami i budowlami stacji paliw oddanej do użytku w roku 1981 oraz lokalu mieszkalnego ( pustostanu) mieszczącego się w budynku wielorodzinnym oddanym do użytku w roku 1969, przy czym od roku 1990 podatnik nie ponosił nakładów na remont i modernizację należy opodatkować podatkiem od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że sprzedaż lokalu mieszkalnego "pustostanu" i CPN-u nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 01.03.2005 r. wpłynął do tut. Organu podatkowego pisemny wniosek podatnika-. Nadleśnictwo Wetlina o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca pyta: czy sprzedaż nieruchomości tj. działki zabudowanej urządzeniami i budowlami stacji paliw oddanej do użytku w roku 1981 oraz lokalu mieszkalnego (pustostanu) mieszczącego się w budynku wielorodzinnym oddanym do użytku w roku 1969, przy czym od roku 1990 podatnik nie ponosił nakładów na remont i modernizację należy opodatkować podatkiem od towarów i usług?

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż podatnik zamierza sprzedać: nieruchomość obejmującą działkę zabudowaną urządzeniami i budowlami stacji paliw, która została wybudowana i oddana do użytku w roku 1981, od roku 1992 nie jest użytkowana i Nadleśnictwo nie ponosiło od tego okresu nakładów na remont i modernizację oraz lokalny mieszkalny- pustostan, mieszczący się w budynku wielorodzinnym, oddanym do użytku w roku 1969, a od roku 1990 Nadleśnictwo nie ponosiło nakładów na remont i modernizację
Według wnioskodawcy podatku od towarów i usług od sprzedaży ww. nieruchomości nie należy naliczać.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku postanawia jak w sentencji, ponieważ:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W przypadku, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy). W myśl, art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, którymi według art. 43 ust. 2 pkt 1 są budynki i budowle lub ich części? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W art. 43 ust. 6 zastrzeżono, że zwolnienia powyższego nie stosuje się do dostawy używanych budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły, co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. Miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. Użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Przepisy powyższe oznaczają, iż do zakwalifikowania używanych budynków, budowli lub ich części (wypełniających oczywiście dyspozycję przepisu art. 43 ust. 2 pkt 1) jako przedmiotowo zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług niezbędnym jest, aby podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do tych towarów oraz wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie nie przekroczyły 30 % ich wartości początkowej. W przeciwnym, bowiem wypadku dostawa takich budowli, budynków lub ich części, opodatkowana będzie podatkiem od towarów i usług. Z pisma podatnika wynika, iż przedmiotem sprzedaży (odpłatnej dostawy) są nieruchomości wypełniające definicję towaru używanego (od jego wybudowania upłynęło co najmniej 5 lat, podatnik nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy jego zakupie, ponadto nie był on modernizowany czy też ulepszany), dlatego sprzedaż tego budynku zwolniona będzie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w myśl powołanych wyżej przepisów.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14 § 2 wyżej wymienionej ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w ciągu 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie Oddział Zamiejscowy w Krośnie za pośrednictwem tut. organu podatkowego. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt a oraz art. 9 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), zażalenia i załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej wg stawki 5 zł od zażalenia, 50 gr od załącznika do zażalenia.

Urząd Skarbowy w Lesku