Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik zawarł umowę zlecenie na obsługę grupowego ubezpieczenie pracowniczego typ P z "PZU Życie S.A.... - Interpretacja - PP - 443/7/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2005, sygn. PP - 443/7/05, Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik zawarł umowę zlecenie na obsługę grupowego ubezpieczenie pracowniczego typ P z "PZU Życie S.A.". Podatnik nie jest agentem ubezpieczeniowym, o którym mowa w ustawie o ubezpieczeniach, a wykonuje jedynie na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami na rzecz zleceniodawcy.

Czynności te polegają na: - przeprowadzaniu okresowych badań satysfakcji ubezpieczonych w ramach zawartej umowy grupowego ubezpieczenia pracowniczego wraz z ubezpieczeniami dodatkowymi znajdującymi się w ofercie PZU; - udzielanie ubezpieczonym informacji o lokalizacji placówek PZU; - udzielanie ubezpieczonym informacji o możliwości skontaktowania się z sobą nadzorującą ze strony PZU i sposobie wykonania umowy; - informowanie PZU o wystąpieniu zmian swoich podstawowych danych adresowych; - comiesięczne dostarczanie PZU dokumentów opracowanych przez siebie w związku z umową grupowego ubezpieczenia, zapakowanych w ściśle określony sposób: - sporządzanie i przesyłanie do PZU raz na 3 miesiące raportu z wykonania powyższych czynności, w formie i terminie ściśle określonym.

Ponadto jak wynika z ww. pisma podatnika Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych wykonywane przez Zleceniobiorcę usługi zakwalifikował do "Usług pomocniczych związanych z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych), pozostałe" o PKWiU 67.20.10-00.90.

Stanowisko podatnika przedstawia się następująco: wykonywane przez niego usługi mieszczą się w sekcji J "usługi pośrednictwa finansowego" w dziale 67 i jako ujęto w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy są zwolnione z podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl przepisu art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ww. ustawy. W poz. 3 powołanego załącznika wymieniono usługi w w zakresie pośrednictwa finansowego, sklasyfikowane Sekcja J ex (65-67) z wyłączeniami. Usługi sklasyfikowane w dziale PKWiU 67 jako usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym dotyczą szerokiego kręgu usług pośrednio lub bezpośrednio związanych z usługami finansowymi i co do zasady podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług zgodnie z ww. przepisami.

Wyłączeniu ze zwolnień o których mowa pw. podlegają usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Natomiast zwolnione są od podatku usługi o symbolu PKWiU 67.20.10-00.90 - usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, pozostałe.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa należy stwierdzić, że usługi pomocnicze w zakresie ubezpieczeń świadczone przez wnioskodawcę na rzecz PZU Życie S.A. sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 67.20.10-00.90 jako nie objęte wyłączeniem określonym w załączniku nr 4 do ustawy korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim