POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP5/423-20/05/HK/45954

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2005, sygn. DP5/423-20/05/HK/45954, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 09.05.2005 r., uzupełniony w dniu 18.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka jest właścicielem budynku i działki trwale związanej z budynkiem. Przy zakupie ww. nieruchomości wartość gruntu była wyłączona z podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Sprzedaż budynku wraz z gruntem nastąpi przed upływem 5 lat od momentu zakupu.

Przedmiot zapytania dotyczy, czy Spółka powinna wyłączyć z podstawy opodatkowania podatkiem VAT wartość gruntu.

Podatnik uważa, iż wartość gruntu powinna być zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, natomiast wartość budynku powinna być opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 22%.

W ocenie tutejszego Urzędu Skarbowego stanowisko Podatnika nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa podatkowego. Zgodnie z art. 5, ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów, zaś pod pojęciem towarów rozumie się także budynki, budowle lub ich części, a także grunty (art. 2, pkt 6 ww. ustawy). W myśl art. 29, ust. 5 cyt. ustawy o VAT, grunt będący na trwale związany z budynkiem, budowlą nie podlega wyodrębnieniu, co oznacza, że winien być opodatkowany na takich samych zasadach (wg takich samych stawek podatkowych), jak dany budynek czy budowla. Należy podkreślić, że przepis ten odnosi się wyłącznie do gruntu na trwale związanego z danym obiektem, chodzi tu więc o grunt, na którym posadowiony jest budynek (budowla).

A zatem dokonując zbycia nieruchomości wraz z budynkiem należy obiekt ten zaklasyfikować wg PKOB. Z pisma wynika, że budynek opodatkowany będzie wg 22% stawki VAT na podstawie art. 41, ust. 1 ustawy, a zatem grunt będzie opodatkowany wg takiej samej stawki VAT. Tytułem uzupełnienia należy wskazać, że 5 letni okres liczony od daty zakupu nieruchomości nie jest tu czynnikiem decydującym o zaliczeniu nieruchomości do towaru używanego w rozumieniu definicji wym. w art 43, ust.2, pkt 1 cyt. ustawy. 5 letni okres należy tu liczyć od daty wyznaczającej koniec roku, w którym zakończono budowę obiektu.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak na wstępie.

Małopolski Urząd Skarbowy