POSTANOWIENIE - Interpretacja - 443/97-77/2005/MK

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.05.2005, sygn. 443/97-77/2005/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku z wnioskiem z dnia 23.02.2005r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu 15.03.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej prawidłowego prowadzenia ewidencji sprzedaży dla potrzeb podatku od towarów i usług, stosownie do swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług taksówki osobowej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej ewidencjonuje w prowadzonym rejestrze dla potrzeb podatku od towarów i usług jedynie raporty dobowe z posiadanej kasy rejestrującej. Podatnik zauważa, iż ewidencjonowanie wystawianych faktur VAT i raportów dobowych oraz wystawianych zbiorczych faktur VAT na podstawie poszczególnych paragonów fiskalnych może doprowadzić do dwukrotnego zapisywania kwot podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Z przedstawionych przepisów podatkowych wynika, że prawidłowo prowadzona ewidencja sprzedaży dla potrzeb podatku od towarów i usług powinna zawierać wszelkie dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania. Przykładowymi dokumentami niezbędnymi do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania będą, zatem faktury VAT jak również raporty dobowe fiskalne czy też poszczególne paragony fiskalne.

W świetle powyższego podatnik ma obowiązek ewidencjonować wystawiane przez siebie faktury VAT, nawet jeśli są one wystawiane zbiorczo do wielu paragonów fiskalnych. Ponadto należy ewidencjonować raporty dobowe z kasy rejestrującej, pomniejszone o wartości wynikające z wystawionych faktur VAT w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania podatkiem od towarów i usług tej samej czynności.

W związku powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dn. 23.02.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów