DECYZJA - Interpretacja - PP-3/i/4407/84/05

Shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2005, sygn. PP-3/i/4407/84/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach z dnia 23.03.2005 r., nr PP/443-­28/05 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60)

zmienia postanowienie organu pierwszej instancji z uwagi na rażące naruszenie prawa w części dotyczącej stawki podatku VAT na usługi montażu stolarki budowlanej z użyciem okien i drzwi wyprodukowanych przez Pana

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22.02.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 23.03.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Zapytanie dotyczyło możliwości zastosowania stawki w wysokości 7% do usług polegających na montażu stolarki budowlanej, tj. okien i drzwi, w obiektach budownictwa mieszkaniowego zarówno w odniesieniu do usługi montażu jak i wartości montowanych okien i drzwi w sytuacji:
1) gdy jest Pan producentem montowanych towarów,
2) gdy montowany towar został zakupiony u innego producenta.

Pana zdaniem w obu powyżej wymienionych przypadkach można stosować 7 stawkę podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 23.03.2005 r. nr PP/443-28/05 stwierdził, iż obniżona stawka podatku wynikająca z poz. 19 załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) odnosi się wyłącznie do usługi montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów. Nie ma ona natomiast zastosowania do dostawy montowanych towarów (okno, drzwi) przez Pana wyprodukowanych, która to czynność powinna być opodatkowana wg stawki właściwej dla tych towarów.

W pozostałym zakresie Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał Pana stanowisko za prawidłowe.

Po rozpoznaniu akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

W dniu 15 lutego 2005 r. wszedł w życie przepis poz. 19 załącznika nr 1 powyżej powołanego, rozporządzenia Ministra Finansów (§ 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2004 r. zmieniającego ww. rozporządzenie (Dz. U. Nr 17, poz. 150)). Na podstawie powołanego przepisu montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach o których mowa w poz. 20 załącznika nr 1 rozporządzenia oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy podlega opodatkowaniu stawką 7%.

W podstawie opodatkowania robót polegających na montażu okien i drzwi należy uwzględnić wartość montowanych towarów, zgodnie z postanowieniami art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w części dot. stawki podatku VAT na usługę montażu stolarki budowlanej przez jej producenta narusza postanowienia ww. przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

7% stawka podatku VAT ma zastosowanie w odniesieniu do usługi montażu drzwi i okien (łącznie z wartością montowanych towarów):
1) których jest Pan producentem,
2) które zostały przez Pana zakupione u innego podmiotu.

Z w/wymienionych względów orzeczono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika/inkasenta) następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Od niniejszej decyzji, zgodnie z art. 220 oraz art. 221 Ordynacji podatkowej, służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Odwołanie zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Izba Skarbowa w Krakowie