POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-12-1/ET/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.03.2005, sygn. PP/443-12-1/ET/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 26 stycznia 2005 r. (doręczonego dnia 31 stycznia 2005 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 26 stycznia 2005r. (doręczonym dnia 31 stycznia 2005r.) Wójt Gminy ....................... zwrócił się do tut. organu z zapytaniem "czy opłaty z odroczonym terminem płatności po 1 maja 2004 r. (decyzja administracyjna) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, i jeżeli tak, to od jakiej wartości?".

Podatnik uważa, że opłatę za wieczyste użytkowanie nieruchomości ustaloną w akcie notarialnym należy traktować jako wartość netto, do której należy doliczyć podatek VAT. Wskazuje ponadto, że dostępne w prasie interpretacje dotyczące powyższego zagadnienia są niespójne i sprzeczne ze sobą. Część interpretacji wyjaśnia, że wartość wieczystego użytkowania ustalona przed 1 maja 2004r. jest wartością brutto (zawiera w sobie podatek VAT). Taka interpretacja powoduje zmniejszenie dochodów Gminy, co w konsekwencji może mieć ujemne skutki dla budżetu w 2005r.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Właściwy organ, na wniosek użytkownika wieczystego złożony nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności, może ustalić inny termin zapłaty, nieprzekraczający danego roku kalendarzowego.

Obowiązek podatkowy z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste do dnia 24 czerwca 2004 r. powstawał na zasadach określonych w art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Od dnia 25 czerwca 2004 r. do dnia 14 lutego 2005 r. , powstawał zgodnie § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), który to przepis stanowił, że w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu. Przepis ten z dniem 14 lutego 2005 r. został uchylony. W związku z powyższym obowiązek podatkowy z tytułu oddania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste, w dniu dzisiejszym, powstawać będzie na zasadach określonych w art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Przy czym należy zauważyć, że zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku pobrania po dniu 24 czerwca 2004 r. (czyli po wprowadzeniu uchylonego obecnie § 3a), a przed dniem wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia, całości lub części należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych - przed upływem terminu ich płatności obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).

Odroczenie terminu płatności oznacza jego przesuniecie na datę późniejszą aniżeli ta, która wynika z przepisów prawa. Oznacza to, że w przypadku wydania decyzji administracyjnej o odroczeniu terminu płatności opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste kreowany jest nowy termin płatności, w którym winna nastąpić zapłata odroczonej opłaty. W przypadku takim, w ocenie tut. organu, jeżeli odroczony termin przypada na dzień po 1 maja 2004 r. opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do kwestii wartości, od której należy naliczyć - we wskazanym wyżej stanie faktycznym - podatek od towarów i usług tut. organ wyjaśnia, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży (w przedmiotowej sprawie - kwota opłaty) pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

W przypadku użytkowania wieczystego podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku. Oznacza to, że kwota ustalonej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto (tzn. z podatkiem VAT), bez względu na sposób jej skalkulowania. Podkreślić należy, że stanowiącą podstawę opodatkowania kwotę należną z tytułu sprzedaży, ustalają strony zawartej umowy. Jeśli ustalenie wysokości tej kwoty regulują niepodatkowe przepisy prawa (jak to ma miejsce w przypadku opłat za użytkowanie wieczyste), to możliwość dokonania przekalkulowania i zmian tej kwoty należnej, również po wprowadzeniu opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług, powinno być realizowane jedynie na podstawie tych przepisów.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu