POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1437/ZI/443/128/DJW/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.04.2005, sygn. 1437/ZI/443/128/DJW/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


- uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 14 marca 2005 roku, uzupełnionym w dniu 1 kwietnia 2005 roku, za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W myśl przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak z powyższego wynika zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT, obok dostawy towarów drugą podstawową kategorią czynności podlegających opodatkowaniu jest świadczenie usług. Świadczenie usług ma charakter dopełniający do dostawy towarów. Obejmuje swym zakresem wszystkie te transakcje wykonywane w ramach działalności gospodarczej, które nie stanowią dostawy towarów.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku VAT usługa ma charakter uniwersalny i dla jej opodatkowania nie jest konieczne wymienienie w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Na świadczenie usług składa się każde zachowanie na rzecz innej osoby, w tym zarówno działanie jak i powstrzymanie się od działania czyli zaniechanie. Taki zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT wynika z zasady powszechności opodatkowania.

Mając na uwadze ogólne zasady konstrukcyjne podatku VAT uznać należy, iż usługą będzie takie świadczenie, dla którego istnieje odbiorca świadczenia odnoszący z tego świadczenia korzyść w tym także potencjalną. Istnienie tego rodzaju związku w myśl przepisów ustawy o podatku VAT kwalifikuje czynność jako opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Uzasadnione jest to faktem, iż podatek VAT obciąża konsumpcję, w tym także obok finalnej konsumpcję pośrednią.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

Jak z powyższego wynika za odpłatne świadczenie usług uznaje się również zobowiązanie się do powstrzymania od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.
Jest to takie świadczenie, którego istotą jest zaniechanie polegające na nieczynieniu lub na znoszeniu określonej sytuacji. Zaniechanie pewnych czynności w zamian za wynagrodzenie, które to zaniechanie przynosi wymierną korzyść konkretnemu podmiotowi uznać należy za usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym w świetle przepisów ustawy z 22 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. 54 poz. 535/ korzystanie z prawa do patentu uznać należy za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek