Podatnik zwrócił się do Naczelnika tut. Urzędu z prośbą o informację o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towaró... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-48/2005/MP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. 1433/NG/GV/443-48/2005/MP, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik zwrócił się do Naczelnika tut. Urzędu z prośbą o informację o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, a ściślej informację w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w przypadku wewnątrzewspólnotowego nabycia samochodu osobowego - w celu jego dalszej odsprzedaży przez podatnika, w sytuacji kiedy:- dostawca (sprzedający) wystawił fakturę z wyodrębnionym podatkiem VAT (nie jest to faktura VAT marża ani nie jest on osobą fizyczną),
- oraz faktura dotarła do kupującego (nabywcy) w 2 miesiące po dacie jej wystawienia, ale łącznie z opóźnioną dostawą samochodu (konieczność naprawy poza granicami kraju), co jest potwierdzone "protokołem zdawczo - odbiorczym".

Mając na uwadze, iż podstawa opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obejmuje kwotę brutto z faktury dostawcy powiększoną np. o kwotę podatku akcyzowego płaconego w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, stąd też w ocenie podatnika, obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstanie w dacie sprzedaży uzyskanego w drodze dostawy wewnątrzwspólnotowej używanego samochodu osobowego.Zasady powstania obowiązku podatkowego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych uregulowane zostały w ramach przepisu art. 20 cytowanej ustawy o VAT.Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Zasadę tę stosuje się jednak z zastrzeżeniem, iż w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (ust.6). Przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

W kontekście cytowanych wyżej przepisów podkreślenia wymaga fakt, iż stosowania przepisu art. 20 ust. 6, a tym samym powstanie obowiązku podatkowego uzależnione jest od wystawienia a nie otrzymania faktury. Jeżeli zatem faktura wystawiona została przed terminem określonym w ust. 5 omawianego przepisu (15 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WNT), obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury.


Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia powstał w dacie wystawienia faktury przez dostawcę (15.11.04r.), a fakt otrzymania tej faktury (wraz z nabytym towarem) dopiero 15.01.05r., z punktu widzenia tegoż obowiązku pozostaje bez znaczenia. Za nieprawidłową uznać także należy tezę podatnika, w myśl której podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obejmuje również podatek akcyzowy płacony w związku z nabyciem samochodów osobowych.Zgodnie bowiem z treścią przepisu art. 31 ustawy o VAT podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania obejmuje również:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów;
2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Istotnym dla stosowania cytowanego przepisu jest fakt, iż wydatki te doliczane są do podstawy opodatkowania WNT wyłącznie w przypadku gdy pobierane są przez dostawcę towaru od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a zatem nie obejmuje podatku akcyzowego płaconego organom celnym w związku z nabyciem samochodów osobowych.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów