Ustawodawca w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określił czynności opodatkowan... - Interpretacja - PP 0090/1/57/678/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.03.2005, sygn. PP 0090/1/57/678/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ustawodawca w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określił czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług w obrocie "wewnątrzkrajowym". Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Powyższe czynności podlegają opodatkowaniu, jeżeli są realizowane przez podatników w rozumieniu art. 15 ustawy tzn. przez osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.
Zgodnie natomiast z art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów lub odpłatnego świadczenia usług pomniejszona o kwotę podatku należnego, obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Powyższe stanowisko jest zgodnie z zapisami VI Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych oraz orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W art. 11 cytowanej Dyrektywy czytamy m. in. że podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej z tytułu świadczonej usługi - art. 11A I a. Podstawa opodatkowania obejmuje ponadto m. in. dodatkowe koszty, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża nabywcę lub klienta - art. 11A 2 b.
Mając powyższe na uwadze odpłatnością - wynagrodzeniem powodującym, że świadczenie usług staje się czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług jest wszystko co stanowi wynagrodzenie z tytułu ich świadczenia. Przy czym konieczny jest bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem usługi a otrzymanym wynagrodzeniem, usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tych czynności, wynagrodzenie musi być wyrażone w pieniądzu i stanowić wartość subiektywną tzn. stanowić kwotę jaką nabywca zgadza się w danych warunkach zapłacić. Dostawa za wynagrodzeniem, która nie spełnia łącznie wszystkich wyżej wymienionych kryteriów, nie może być uważana za odpłatną.
Wynajem lokalu użytkowego będąc usługą przewidzianą w klasyfikacjach statystycznych - PKWiU 70.20.12 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 8 ust. 3 uznającym, iż usługami w jej rozumieniu są usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej. Podstawę opodatkowania tego rodzaju usługi stanowi obrót, na który składa się całe świadczenie wzajemne przypadające wynajmującemu od najemcy z tytułu wykonywania tejże usługi.
Stanowiące usługę w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, oddanie rzeczy innej osobie przez czas oznaczony lub nieoznaczony na podstawie umowy najmu związane jest z wzajemnym świadczeniem najemcy polegającym na zapłacie umówionego czynszu. Jak to wynika z przepisu art. 659 § 1 kodeksu cywilnego umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej rzeczy.
Stanowiąc świadczenie wzajemne, należne za samo używanie rzeczy przez najemcę, czynsz najmu obejmuje zatem opłaty za ewentualne inne świadczenia ze strony wynajmującego na rzecz najemcy pozostające w ścisłym związku z wynajmem tej rzeczy np. za dostarczenie wody, oświetlenie, ogrzewanie, wywóz śmieci itp.
Opłaty te będąc jednak ściśle związane z samą umową najmu są też opłatami należnymi z tytułu wykonania tej usługi i będąc obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowią podstawę opodatkowania tym podatkiem i to niezależnie od tego czy stanowiąc jej elementy kalkulacyjne wchodzą w skład umówionej przez strony należności za usługę najmu określonej w jednej kwocie, czy też leżąca u podstaw tej usługi umowa opłaty te wyodrębnia w oddzielnych kwotach.
Mając powyższe na uwadze oraz przyjmując wskazany przez stronę stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż podatnik świadcząc usługę najmu będącą przedmiotem zapytania z dnia 4 lutego 2005 r. wykonuje ją odpłatnie.

Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto