Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i §4, art. 216 § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.... - Interpretacja - US.II-PP-443/8/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.03.2005, sygn. US.II-PP-443/8/05, Urząd Skarbowy w Nisku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i §4, art. 216 § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 2 pkt 12, art. 41 ust. 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko Spółki za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka jawna prowadzi działalność w trzech sektorach: produkcji kotłów centralnego ogrzewania, handlu artykułami instalacyjnymi i grzewczymi, usług montażu i remontów instalacji grzewczych, wodnych i gazowych. Spółka wykonuje usługi w postaci: montażu kotłowni - części instalacyjnej czyli kotła i przewodów zasilających często montowanych wraz z osprzętem, tj. kształtkami, zaworami, pompą, filtrem, naczyniem zbiorczym, elementami komina i wentylacji (sprzęt dodatkowy jest montowany zgodnie z ustaleniami z indywidualnymi klientami); remontu kotłowni w zakresie jw.; kompleksowego wykonania instalacji c.o. w budynkach mieszkalnych wraz z kotłem lub dwoma kotłami (np. węglowym własnej produkcji i gazowym innego producenta). Przy wykonaniu ww. usług każdorazowo zawierana jest umowa z klientem.

Spółka jawna zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nisku z wnioskiem o udzielenie informacji w sprawie możliwości wykazywania usług budowlano-montażowych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego z użyciem własnych materiałów w jednej pozycji faktury, a co za tym idzie możliwości zastosowania dla całej wartości usługi (wartości robocizny oraz wartości materiałów) jednolitej stawki podatku od towarów i usług, tj. stawki 7%. Podatnik stoi na stanowisku, że wykonując usługi budowlano-montażowe w obiektach budownictwa mieszkaniowego z użyciem materiałów własnych może usługi te wykazywać w jednej pozycji faktury i stosować jednolitą 7% stawkę podatku od towarów i usług dla całej wartości usługi (wartości robocizny oraz wartości materiałów).

Stosownie do treści przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w robotach z zakresu budownictwa wykonywanych na terytorium RP po 1.05.2004 r. występują dwie stawki podatkowe: stawka podstawowa, tj. 22%, oraz stawka obniżona, tj. 7%. Przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje do dnia 31.12.2007 r. stosowanie stawki 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą - w myśl art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług - rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiektami budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania-wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospoliej Polskiej.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku VAT w wysokości 7% ma zastosowanie również w odniesieniu do robót polegających na budowie, remontach i bieżącej konserwacji następujących obiektów: domów opieki społecznej, budynków internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych, budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych oraz aresztów śledczych, a także części ww. obiektów z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z art.146 ust.3 ww. ustawy rozumie się:

    - sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych;
    - urządzenia i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę;
    - urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast na materiały budowlane od 1.05.2004 r. obowiązuje stawka podstawowa o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. stawka podatku w wysokości 22%.

Przy takim unormowaniu opodatkowania dostaw materiałów budowlanych, obiektów budownictwa mieszkaniowego i usług budowlanych opodatkowanie usługi jako całości (wraz z materiałami wykorzystanymi do wykonania tej usługi) i zastosowanie jednej stawki podatku VAT w wysokości obowiązującej dla świadczonej przez podatnika usługi uzależnione jest od:

    1) zakresu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej,
    2) przedmiotu umowy zawartej z klientem.

Jeżeli działalność gospodarcza prowadzona przez podatnika polega między innymi na wykonywaniu działalności usługowej w zakresie robót budowlano-montażowych i jednocześnie z umowy zawartej z klientem wynika, że przedmiotem umowy jest wykonanie określonej usługi, bez odrębnego rozliczenia zużytych materiałów, obowiązującą będzie stawka podatku od towarów i usług do całej wartości tej usługi (bez odrębnego rozliczenia zużytych materiałów). Należy wówczas wystawić jedną fakturę i w jednej pozycji wpisać pełną wartość wynikającą z kosztorysu, a towar jako integralny element całej usługi będzie objęty stawką obowiązującą dla danej usługi. W takim jednak przypadku na fakturze nie należy dokonywać specyfikacji poszczególnych składników materiałów oraz robót budowlanych, a jedynie określić rodzaj tej usługi, rodzaj obiektu, z jakim jest ona związana oraz wysokość stawki podatkowej odnoszącej się do całości usługi.

Potwierdzenie takiego stanowiska znaleźć można w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wyroku z dnia 26.04.2002 r., sygn. akt I SA/Ka 419/00, NSA stwierdził, iż opodatkowaniu według jednolitej stawki podlega sprzedaż robót budowlano-montażowych lub remontów ze wszystkimi elementami składającymi się na kompleksowy zakres tych robót lub remontów, określony w umowie.

Jeżeli natomiast przedmiotem umowy Spółki z klientem będzie tylko dostawa towaru, wówczas zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług będzie miała zastosowanie stawka podstawowa w wysokości 22%. Również w przypadku, gdy zawarta z klientem umowa o wykonanie usługi budowlanej przewiduje odrębne rozliczenie robocizny i zużycia materiałów, wówczas wyłączone z kosztorysu poszczególne elementy podlegają opodatkowaniu osobno, według stawek przewidzianych dla poszczególnych towarów i usług.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatnika jest prawidłowe z przyczyn przedstawionych powyżej.

Urząd Skarbowy w Nisku