P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - III/443-6/05/IG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.02.2005, sygn. III/443-6/05/IG, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawieprzepisów art. 14a §1 i § 2, art. 14b §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 25 stycznia 2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przedmiocie zastosowania proporcji sprzedaży,o której mowa w art. 90 ustawy o VAT - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawionew złożonym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności Spółka zajmuje się promowaniem wyrobów włoskiego producenta na terenie Polski, tj. wyszukiwaniem odbiorców wyżej wymienionych towarów, przekazywaniem zamówienia producentowi, informowaniem go o sytuacji finansowej klienta oraz pomocą w odzyskiwaniu należności. Za wykonane usługi Spółka otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji od wszystkich transakcji sprzedaży produktów przeprowadzonych przez włoską firmę.

Nabywca wyżej wymienionych usług podaje Spółce numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa, na którym usługi są wykonywane. Zatem miejscem świadczenia (opodatkowania) usług jest terytorium państwa włoskiego. Spółka wystawia faktury VAT bez określonego podatku VAT z informacją, że osobą zobowiązaną do rozliczenia podatku jest nabywca.

W związku z tym Spółka ma wątpliwości, czy przy odliczaniu podatku naliczonego od dokonywanych zakupów należy stosować proporcję sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawyo VAT.

Zgodnie z przepisem art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Kwotę podatku naliczonego stanowi - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a - suma kwot podatku określonychw fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jednocześnie, stosownie do zapisu art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT - podatnik ma również prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust.2, jeżeli importowane towary lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zatem, jeśli podatnik świadczy usługi, dla których podmiotem zobowiązanym do obliczenia i odprowadzenia podatku jest usługobiorca mający siedzibę za granicą, to - na podstawie wyżej cytowanego przepisu - przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów zrealizowanych w kraju (w tym zaimportowanych), które posłużyły (zostały wykorzystane) do wykonania danej usługi za granicą, pod warunkiem jednak, że:

- podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku w Polsce, gdyby usługa ta była wykonana w Polsce (nie może być to zatem np. usługa podlegająca zwolnieniu od podatkuw Polsce), oraz

- podatnik dysponuje dokumentami, z których wynika związek odliczonego podatkuz czynnościami wykonywanymi poza obszarem Polski.

Przy spełnieniu wyżej wymienionych warunków - podatek naliczony będzie podlegał odliczeniu w całości.

Gdyby natomiast wykonywane przez podatnika usługi (których miejscem opodatkowanie nie jest terytorium RP) podlegały zwolnieniu w Polsce, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - podatek naliczony nie będzie obniżał podatku należnego.

Natomiast proporcję, o której mowa w art.90 ustawy o VAT - podatnik ma obowiązek zastosować jedynie w przypadku, gdy nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b §1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast - zgodniez art. 14b § 2 - organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodziw terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna