Na podstawie art 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r. po zwer... - Interpretacja - PP2/448-594/I/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.07.2005, sygn. PP2/448-594/I/04, Izba Skarbowa w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r. po zweryfikowaniu informacji Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie zawartej w piśmie Nr PP1/443/72/2004 z dnia 01.10.2004r. wyjaśniam co następuje.

Obowiazek zamawiającego w zakresie przekazania specyfikacji istotnych warunków zamówień wynika z ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zwmówień publicznych (Dz. U. Nr 19 poz. 177 z póxn. zm.). Specyfikacja przetargowa przekazywana jest nieodpłatnie w szczególnych przypadkach zamawiający może zażądać zapłaty za pzrygotowaną specyfikację (cena może pokrywać jedynie koszty druku i przekazania). Zgodnie z przedstawioną opinią klasyfikacyjną Urzędu Statystycznego w Łodzi czynności wykonywane zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych polegające m.in. na sprzedaży specyfikacji istotnych warunków zamówienia, zgodnie z zasadami metodycznymi PKD mieszcą się w ramach działalności statutowej (podstaowej) jednotki. W myśl art. 5 ust. 1 pkt1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towaów i odpłatne świadczenie na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt6 ustawy o VAT rozumie się rzeczy ruchome, jak równieżwszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące pzredmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt1 rozumie sie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również: 1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej; 2) zobowiązanie do powstrzymania sie od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji; 3) świadczenie usług zodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Definicje towaru i świadczenia usług nie obejmują swym zakresem specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Majac powyższe nauwadze należy stwierdzić, iż przekazanie specyfikacji przetargowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Lublinie