Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w przedmiotowym piśmie wynika, że dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie używanych samochodów ... - Interpretacja - US38/443/95/04/2005/MK

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.02.2005, sygn. US38/443/95/04/2005/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w przedmiotowym piśmie wynika, że dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie używanych samochodów w celu ich dalszej odsprzedaży w kraju. Zdaniem Strony, w związku z rozliczaniem w deklaracji VAT-7 wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie jest wymagane składanie deklaracji VAT-23 i zapłaty podatku od towarów i usług z tego tytułu w terminie 14 dni. Tym bardziej, że dokonując zapłaty podatku na podstawie złożonego VAT-23, nie ma możliwości wykazania tej zapłaty w deklaracji miesięcznej VAT-7. Ponadto w związku z obowiązkiem rejestracji pojazdu w Polsce, podatnik stwierdza, iż powinien złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu (VAT-24).

Zgodnie z art. 105 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie przez podatnika podatku bądź brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 9 ust. w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis powyższy stosuje się pod warunkiem, że: nabywcą towarów jest: - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, - osoba prawa niebędąca podatnikiem, o którym mowa powyżej.Przepis art. 9 ust. 1 w/w ustawy stosuje się również w przypadku, gdy nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 1 oraz dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 2 - jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.

Zgodnie zaś z art. 10 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1 (m.in. towary używane), w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 (opodatkowanie podatkiem od towarów i usług marży), a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, jeżeli dostawa używanych towarów jest opodatkowana na terytorium państwa członkowskiego na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4, a nabywca posiada na tą czynność stosowne dokumenty, wówczas po spełnieniu przesłanek wynikających z wyżej powołanego przepisu, nie zachodzi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W związku z tym podatnik ma obowiązek wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem VAT- 24 w celu wydania zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

Zgodnie zaś z art. 20 ust. 5 w/w ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia z zastrzeżeniem ust. 6 - 9. Stosownie do przepisu ust. 6 art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 103 ust. 3 w/w ustawy w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10 (tj. w przypadku dokonywania jedynie wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu), podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dnia od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.Zaś z art. 103 ust. 4 w/w ustawy wynika, że powyższy przepis stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1 - 3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

W świetle przedstawionych przepisów w przypadku dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług, który jest wykazywany przez podatnika w informacji VAT-23 (w przypadku nabycia środka transportu). Zgodnie zaś z art. 103 ustawy o podatku od towarów usług, podatnik ma obowiązek, w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, do obliczenia i wpłacenia tego podatku.

Odnośnie zaś wykazywania czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu w składanych deklaracjach VAT-7 i wykazywania kwoty zapłaconego podatku od towarów i usług z tego tytułu, Naczelnik tut. Urzędu zauważa, iż w poz. 30 i 31 wykazywane są transakcje czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Ponadto w poz. 37 deklaracji VAT-7 wykazywana jest także kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu wykazanego w poz. 31, zapłacona przez dniem złożenia deklaracji.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów