Odpowiedż: - Interpretacja - Us15/POIII/7/440/AG/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2005, sygn. Us15/POIII/7/440/AG/05, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedż:

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dn.11.III.2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.nr 54,poz.535/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów , import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art.15 ust.1 i 2 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów , handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas , gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Zgodnie z przepisem art.15 ust.3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług wyłącza się z opodatkowania czynności z tytułu których przychody zastały wymienione w art.13 pkt 2-8 ustawy z dn.26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. nr 14,poz.176 ze zm./jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Na gruncie w/w przepisu "prawne więzy tworzące stosunek prawny" dotyczyć muszą zatem: warunków wykonywania czynności , wynagrodzenia, odpowiedzialności zlecającego wykonywanie tych czynności. Analiza przepisów ustawy z dn.28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze /Dz.U.nr 60,poz.535/ -art.156 i następne reguluje status prawny syndyka masy upadłości wskazując, iż w pewnym sensie w/w warunki można uznać za spełnione co do istnienia więzów prawnych pomiędzy syndykiem i sądem wyznaczającym syndyka jedynie w zakresie wynagrodzenia. Nie istnieje natomiast stosunek prawny o którym mowa w art.15 ustawy o VAT w zakresie odpowiedzialności za powierzone funkcje .W myśl art.160 ust.1 ustawy z dn.28.II.2003r. w sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności na rachunek upadłego, lecz w imieniu własnym.

Jak wynika z art.160,ust.3 w/w ustawy, syndyk odpowiada bezpośrednio za szkodę spowodowaną nienależytym wykonaniem swoich obowiązków .Niewątpliwie, przy wykonywaniu swojej funkcji syndyk podlega ustawie i najważniejsze decyzje musi konsultować z sędzią komisarzem i radą wierzycieli, jednakże w podstawowym i zasadniczym zakresie wykonywania swoich obowiązków jest w pełni samodzielny.W myśl art.157 ust.4 cytowanej ustawy syndyk będący osobą fizyczną prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Działalność syndyka wykonywana jest w sposób częstotliwy , o czym świadczy stała gotowość po podjęciu czynności , potwierdzona wpisem na listę kandydatów na syndyków prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego. Sąd wyznaczając syndyka w postępowaniu o ogłoszenie upadłości działa jako organ władzy.Powyższe wskazuje, że czynności syndyka mieszczą się w pojęciu świadczenia usług w rozumieniu art.8 ust.1 pkt 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług tj. świadczeniu usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.W świetle powyższego syndyk wykonując swoje czynności w ramach postępowań upadłościowych, do których został powołany, wykonuje szeroko pojętą działalność usługodawcy, zaliczaną do działalności gospodarczej w rozumieniu art.15 ust.2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. ponieważ działalność tę wykonuje samodzielnie, zgodnie z nakazami wynikającymi z przepisów Prawa upadłościowego i naprawczego oraz sądu, otrzymując za to wynagrodzenie świadczy odpłatne usługi w rozumieniu art.8 ust.1,pkt 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu.Odnośnie zapłaty podatku VAT przez syndyka, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że wg art.103 ustawy z dn.11.III.2004r. o podatku VAT "Podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego , do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego ". Powyższy przepis nie określa z jakiego konta bankowego Podatnik powinien wpłacić podatek.

Wobec powyższego Podatnik nie może dokonać wpłaty gotówką w kasie urzędu, może natomiast wpłacić podatek z rachunku osobistego/jeśli pozwolą na to przepisy bankowe/, przy spełnieniu warunku określonego w art. 103 ustawy o VAT, tj .wpłaty podatku na rachunek urzędu skarbowego.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce