W dniu 19.08.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli złożona została prośba o zajęcie stanowiska, czy określenie "faktura" użyte w przepi... - Interpretacja - IV/443-57/66/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.09.2005, sygn. IV/443-57/66/05, Urząd Skarbowy w Nowej Soli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 19.08.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli złożona została prośba o zajęcie stanowiska, czy określenie "faktura" użyte w przepisie art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług odnosi się także do wszelkiego rodzaju dokumentów sprzedaży wystawianych przez zagranicznych dostawców towaru na podstawie przepisów obowiązujących w ich krajach, którzy dla tej transakcji dostawy występują jako podatnicy podatku od wartości dodanej zarejestrowani jako tacy w innym kraju UE niż Polska.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Strona jest podatnikiem VAT czynnym zarejestrowanym dla potrzeb wymiany wewnątrzwspólnotowej i dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nabywając towary otrzymuje dokumenty sprzedaży, które nie są fakturami w rozumieniu przepisów polskiej ustawy o podatku VAT. Są to dokumenty do wystawienia których obligują sprzedawców przepisy obowiązujące w ich krajach.

Na tle takich okoliczności faktycznych Strona formułuje stanowisko, zgodnie z którym określenie "faktura" użyte w art. 20 ust. 6 nie może się odnosić do dokumentów sprzedaży wystawianych przez zagranicznych dostawców towaru na podstawie przepisów obowiązujących w ich krajach.

Odpowiadając w trybie art. 14a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, na powyższe zapytanie złożone w dniu 19.08.2005r., dotyczące udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyjaśnia.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. W myśl ust. 6 cytowanego przepisu w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5 podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnikiem zobowiązanym do zapłaty podatku jest, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy, dokonujący wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednakże przepisy art. 20 ust. 6 ustawy wiążą moment powstania obowiązku podatkowego z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej dokonującego dostawy.

Użyte w cyt. powyżej art. 20 ust. 6 określenie "faktura" należy rozumieć jako każdy dokument pełniący rolę faktury, do wystawienia którego obligują podatników podatku od wartości dodanej przepisy obowiązujące w ich krajach.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz o obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Składając zażalenie Strona zobowiązana jest załączyć opłatę skarbową w znakach skarbowych w wysokości 5 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika (na podstawie ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9.09.2000r., jednolity tekst z 2004r. Dz. U. Nr 253, poz. 2532).

Urząd Skarbowy w Nowej Soli