Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-330/05/AP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.09.2005, sygn. 1471/NUR1/443-330/05/AP, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony w w/w zakresie za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona otrzymała z budżetu państwa dotację podmiotową na pokrycie kosztów związanych z realizacją zadań "misyjnych". Dotacja ta nie wpływa na cenę świadczonych usług. Zdaniem Strony podatek naliczony od zakupów towarów i usług sfinansowanych ze środków pochodzących z w/w dotacji nie może być odliczony.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret drugi ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług, pod warunkiem jednak, że naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Jednocześnie stwierdzić należy, że w sytuacji gdy poniesione koszty z tytułu zakupu towarów i usług, z którymi związany jest ten podatek naliczony, finansowane są bezpośrednio ze środków pochodzących z dotacji otrzymanej z budżetu państwa to wydatki te powinne być wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, którego stosowanie w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. zostało przedłużone do 31 grudnia 2006 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r., zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533).

Na podstawie opisanego we wniosku stanu faktycznego oraz powołanych powyżej przepisów prawnych należy stwierdzić, że otrzymana przez Stronę dotacja nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, a zatem Spółka nie może dokonać obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami bądź usługami sfinansowanymi z dotacji.

Pomimo, że kwestia zaliczenia niepodlegającego odliczeniu podatku naliczonego do kosztów uzyskania przychodów nie była przedmiotem zapytania Strony, Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż brak jest podstaw do uznania za koszty uzyskania przychodów podatku naliczonego, wynikającego z faktur zakupu, jeżeli wydatki, z którymi związany jest niepodlegający odliczeniu podatek naliczony, bezpośrednio są sfinansowane z dotacji otrzymanej z budżetu państwa.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie