POSTANOWIENIE - Interpretacja - PZ/415-33/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2005, sygn. PZ/415-33/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 kwietnia 2005 r., (data wpływu 20 kwietnia 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w przypadku uznania za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług działalności wykonywanej przez adwokata na zlecenie Sądu

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką i jednocześnie świadczy pomoc prawną na zlecenie sądu w ramach tzw. ?urzędówek? na podstawie art. 117 § 1 kodeksu postępowania cywilnego oraz art. 81 § 1 kodeksu postępowania karnego. Za wykonywanie wskazanych wyżej czynności Sądy wypłacają wnioskodawczyni wynagrodzenie, którego wysokość ustalana jest na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.09.2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163, poz. 1348 z późn. zm.)

Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego wnioskodawca wyraża przekonanie, iż czynności wykonywane przez adwokata działającego z urzędu nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej a tym samym przychody w zakresie czynności wykonywanych na podstawie wyboru/zlecenia Sądu nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z zapisem art 15 ust. 1 cytowanej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. (ust. 2 cyt. artykułu)

W świetle tych przepisów działalność polegająca na świadczeniu usług adwokackich na zlecenie sądu stanowi element działalności gospodarczej wnioskodawcy.

Stosownie do treści art. 109 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Zgodnie z art. 109 ust. 3 cytowanej ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Reasumując: Przepisy ustawy nie określają obowiązkowej formy prowadzenia ewidencji na potrzeby tego podatku, lecz zawierają tylko podane wyżej wymogi, którym ewidencja ta musi odpowiadać. Tutejszy Organ stoi na stanowisku, że czynności adwokackie prowadzone na zlecenie sądu stanowiąc element działalności prowadzonej przez wnioskodawcę i nie wymagają odrębnego od kancelarii prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupu VAT.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku