POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-152/IV/2005/MS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.07.2005, sygn. PV/443-152/IV/2005/MS, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 01.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 04.04.2005r.), uzupełnionego pismem w dniu 21.04.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT dostawy samochodu używanego

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zawarł w listopadzie 2003 r. umowę leasingu finansowego, której przedmiotem był samochód o dopuszczalnej ładowności 537 kg oraz liczbie miejsc (siedzeń) 4 (dane wynikające z dowodu rejestracyjnego). Umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym w trybie art. 154 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT. Termin zapłaty ostatniej raty wyznaczono na listopad 2005 r. W październiku 2004 r. samochód został uszkodzony na skutek wypadku drogowego. W marcu 2005 r. finansujący wystawił fakturę tytułem sprzedaży uszkodzonego samochodu na rzecz Podatnika.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy sprzedaż opisanego powyżej samochodu, której Podatnik zamierza dokonać, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, powyższa dostawa powinna być zwolniona na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

W opinii Podatnika samochód będący przedmiotem dostawy jest towarem używanym w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ jest on przez niego użytkowany od listopada 2003 r. - są więc podstawy do zastosowania zwolnienia w trybie powołanego wyżej przepisu § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza dokonać dostawy samochodu nabytego w marcu 2005 r., który wcześniej - od listopada 2003 r. - użytkował na podstawie umowy leasingu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego zgodnie z zapisem w art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł (art. 86 ust. 3 ustawy o VAT).

Stosownie do treści przepisu art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Dokonując wcześniejszego wykupu (spłacenia rat leasingowych) przedmiotowego samochodu intencją Podatnika a zarazem uzasadnieniem transakcji było, w świetle ustawy o VAT, zakończenie okresu świadczenia usług mające odzwierciedlenie w nabyciu samochodu - nastąpiło bowiem zdarzenie skutkujące wygaśnięciem umowy.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik nabył samochód, którego dopuszczalna ładowność jest niższa niż określona wzorem zamieszczonym w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Zważywszy zatem, iż dopuszczalna ładowność nabywanego samochodu jest niższa, niż określona cyt. wzorem, Podatnik może dokonać pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od faktury wystawionej z tytułu nabycia tego pojazdu zgodnie z regulacją zawartą w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, tj. w wysokości 50 % kwoty podatku naliczonego - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Stosownie do art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT przez towary używane rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Natomiast zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 tej ustawy.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przywołanych powyżej unormowań prawnych należy uznać, iż dokonywana przez Podatnika dostawa samochodu będzie stanowiła czynność zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Tut. Organ jednocześnie zaznacza, iż dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie nie dokonywał oceny załączonej przez Podatnika do wniosku umowy.

Pomorski Urząd Skarbowy