Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) , oraz art. 27 ust. ... - Interpretacja - II US-II/443/60/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.09.2005, sygn. II US-II/443/60/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) , oraz art. 27 ust. 2 pkt. 2 i art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dnia 2005-08-12 r. (data wpływu 2005.08.16) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w ww. piśmie za prawidłowe.

Interpretacja niniejsza dotyczy następującego, wskazanego przez Wnioskodawcę w piśmie z dn. 2005.08.12 stanu faktycznego: Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ( będąc podatnikiem VAT) wykonuje usługi transportowe polegające na przewozie osób z Polski do krajów UE, z krajów należących do UE do Polski oraz obsługuje budowy w krajach UE (poprzez rozwożenie pracowników na budowy). Usługi te Podatnik świadczy dla polskiej firmy i dla niej wystawia faktury. Przedmiotem zainteresowania Pytającego jest jaką stawkę VAT ma stosować wystawiając faktury za usługi transportowe świadczone na terenie kraju oraz za granicą ( w krajach UE).Jednocześnie Podatnik zaprezentował w ww. piśmie opinię, iż w jego ocenie dla odległości pokonywanych na terenie Polski stosuje stawkę 7%, natomiast odległości pokonywane na terenie UE traktuje jako nie podlegające opodatkowaniu.

Tut. organ podatkowy dokonując oceny prawnej zaprezentowanego powyżej stanowiska stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt. 2 powołanej w rozstrzygnięciu ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Zastrzeżenia, o których mowa w art. 28 nie dotyczą usług transportowych polegających na przewozie osób. Usługi transportu osób , zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy, podlegają opodatkowaniu w kraju gdzie odbywa się transport co oznacza, że podatnik dokonujący przewozu osób pomiędzy krajami Wspólnoty, jest zobowiązany do opodatkowania tej usługi w każdym z krajów Unii, przez które przejeżdża. Wartość takiej usługi, a w konsekwencji wysokość podatku VAT powinna być wyliczona w oparciu o ilość przejechanych kilometrów w danym kraju oraz obowiązującą tam stawkę podatku. Bez znaczenia jest natomiast czas wykonywania usługi. Większość krajów członkowskich w sposób szczególny uregulowała kwestię obliczania i poboru podatku tytułem świadczenia usług przewozu osób przez podmioty mające siedzibę poza terytorium państwa w którym jest wykonywana usługa. W Polsce zasady te zostały określone w § 35 i § 36 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 97, poz. 970 ze zm.)

Stawka podatku VAT na usługi transportowe polegające na przewozie osób wymienione w załączniku nr 3 do ustawy (poz. 144) jako usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe ( PKWiU 60.23) wynosi na terenie Polski 7 % - art. 41 ust 2 ustawy o PTU.Usługi transportowe polegające na przewozie osób podlegają opodatkowaniu wg. stawki 7 %, ale tylko w części odpowiadającej ilości przejechanych kilometrów na terenie Polski, odległości pokonane poza terytorium Polski nie podlegają opodatkowaniu wg. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem stanowisko Podatnika wymienione w piśmie jest prawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w piśmie z dnia 12.08.2005 i stanu prawnego obowiązującego w dniu wpływu wniosku do tut. organu podatkowego i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Należy również podkreślić , iż organ podatkowy wydając niniejszą interpretacje nie jest zobowiązany ani uprawniony do badania czy przedstawione we wniosku zdarzenia są zgodne ze stanem faktycznym. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie