POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-2-443/36/2/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.09.2005, sygn. PP-2-443/36/2/05, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - w części dotyczącej opodatkowania dostawy książek podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Stan faktyczny.

Z treści złożonego wniosku wynika, że dokonuje Pan dostawy książek używanych, mieszczących się w grupowaniu statystycznym PKWiU 22.11 i nieoznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. Książki te nabywane są na podstawie umowy komisu. Zdaniem Podatnika dostawa ww. książek jest opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Ocena prawna.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się również przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak równiez wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej (art. 7 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy).
Mając na uwadze powyższe, dostawa książek (wydanie książek przez komisanta osobie trzeciej) o symbolu statystycznym PKWiU ex 22.11, nieoznaczonych na podstwie odrębnych przepisów symbolem ISBN, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,,br>- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Dodatkowo wyjaśnia się, że przedmiotem wniosku o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego może być jedynie skonkretyzowana sytuacja prawno-podatkowa. Nie jest właściwym składanie jednego wniosku dotyczącego kilku sytuacji prawno-podatkowych. Jeżeli wnioskodawca jest zainteresowany uzyskaniem interpretacji dotyczących kilku zagadnień tworzących odrębne sytuacje prawno-podatkowe to do każdego zagadnienia winien złożyć odrębny wniosek. Interpretacja przepisów prawa podatkowego wydawana jest bowiem w formie postanowienia, w którym Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza (bądź nie) prawidłowość stanowiska zaprezentowanego przez podatnika.
Ponieważ wniosek z dnia 28 czerwca 2005 r. obejmuje trzy zagadnienia prawno-podatkowe, na pozostałe przedstawione we wniosku zostaną wydane odrębne postanowienia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza