W związku z pismem z dnia 22.07.2004 r. (data złożenia pisma w tut. organie podatkowym 27.07.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stos... - Interpretacja - PP/443-47/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.08.2004, sygn. PP/443-47/04, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 22.07.2004 r. (data złożenia pisma w tut. organie podatkowym 27.07.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e, co następuje:

W swoim wniosku podnosi Pani, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (prowadzenia apteki) współpracuje Pani z hurtowniami farmaceutycznymi, dostarczającymi leki do apteki.Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy, przedstawionego we wniosku, po zakończeniu poszczególnych miesięcy otrzymuje Pani od dostawców premie pieniężne, podstawą wypłacania których są zawarte na początku działaności umowy o współpracy. Otrzymywane premie pieniężne, dokumentowane są notą uznaniową, ponieważ strony traktują ją jako niepodlegające ustawie o VAT wynagrodzenie za dobrą współpracę handlową.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia:

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i uslug (Dz.U.Nr 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i uslug, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

A zgodnie z art.5 ust.2 ustawy o VAT czynności określone w art.5 ust.1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.Przpeisy ust.1 stosuje się również do towarów, o których mowa w art.14 ustawy o VAT. Przepis art.5, ust.2 ustawy stosuje się odpowiednio.

Natomiast zgodnie z art.8 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1, pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:
1) przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art.8, ust.2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczneie uslug, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie uslug.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego, wypłata premii pieniężnej jest wynagrodzeniem za dobrą współpracę, na podstawie decyzji kierownictwa poszczególnych hurtowni, pozytywnie oceniających wzajemną współpracę. Celem premii nie jest obniżanie ceny sprzedawanego towaru. Premia ma charakter motywacyjny do dalszej współpracy i pozostaje bez wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż w związku z przyznaną premią nie ulega zmniejszeniu kwota należna z tytułu sprzedaży. Brak jest zatem podstaw do zmniejszenia obrotów.

Zdaniem tut. organu podatkowego premie pieniężne nie różnią się charakterem ekonomicznym od bonifikat i skont. Zarówno jedne, jak i drugie są przyznawane w związku z identycznymi zdarzeniami. Skutkiem ich zastosowania jest zmniejszenie ciężaru ekonomicznego ciążącego na nabywcy. Różnią się one jedynie momentem ich przyznania oraz związkiem z konkretną transakcją. O ile bonifikaty i skonta są powiązane z konkretnymi transakcjami, o tyle premie nie są związane z żadną transakcją, ale z ich całokształtem w określonym przedziale czasu.

Wobec powyższego, premię pieniężną należy uznać za formę gratyfikacji przyznanej kupującemu odnoszącej się do całokształtu transakcji.

Skoro więc, w świetle art.29 ust.1 i 4 ustawy o VAT, spełnienie warunku do uzyskania, w chwili dokonywania dostawy, bonifikaty lub skonta, nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, to również spełnienie warunku do uzyskania - na podstawie postanowień umowy - premii za nabycie określonej ilości towaru, nie stanowi takiej czynności.

Reasumując, uznać należy, iż wypłata premii pieniężnej nie jest czynnością wymienioną w art.5 i art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstwiony w zapytaniu.

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich