Jednostka pismem z dnia 23 lipca 2004r. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie... - Interpretacja - PP-443/68/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.09.2004, sygn. PP-443/68/04, Urząd Skarbowy w Rawiczu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jednostka pismem z dnia 23 lipca 2004r. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny: W okresie od 10 stycznia do 23 kwietnia 2004r. podatnik wykonywał remont w stanowiącym własność gminy budynku, w którym znajduje się remiza i świetlica. W budynku tym 2/3 powierzchni użytkowej zajmuje świetlica a 1/3 powierzchni remiza. Usługa dotyczyła tej części budynku, w którym znajduje się remiza i zakończona została protokołem odbioru wykonanych robót z dnia 23 kwiecień 2004r. W dniu 2 czerwca 2004r. podatnik wystawił fakturę VAT wyszczególniając na niej wartość usługi oraz wartość zużytych materiałów (zgodnie z żądaniem zleceniodawcy) opodatkowując całość 22% stawką podatku VAT. Wątpliwość podatnika dotyczy prawidłowości zastosowanej stawki podatku.

Naczelnik Urzędu skarbowego po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego informuje iż: Wykonywanie przez podatnika czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczania podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje jedynie na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonywania czynności. Jak wynika z pisma Ministerstwa Finansów Nr PP-812-458/2004/AK/1786 z dnia 24 czerwca 2004r. w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wykonanych przez podatnika przed dniem 1 maja 2004r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po 30 kwietnia 2004r. czynności te podlegają opodatkowaniu według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004r. Dlatego też podstawę prawną opodatkowania stanowi w takim przypadku ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia wykonawcze. Z pisma podatnika wynika, że prace remontowe w budynku należącym do Gminy Pakosław zakończone zostały w dniu 23 kwietnia 2004r., co potwierdza protokół zdawczo - odbiorczy. Opodatkowanie powinno być zatem dokonane w oparciu o przepisy obowiązujące w tym dniu.

Jak wynika ze stanu faktycznego zawartego w pytaniu usługa świadczona była w budynku, w którym 2/3 powierzchni zajmuje świetlica a 1/3 remiza. Zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi klasyfikowania obiektów budowlanych zawartymi w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - PKOB - (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.) obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach "Budynki" i "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej". W ramach tych sekcji obiekty rozróżniane są zgodnie z projektem technicznym wynikającym ze specjalnej funkcji konstrukcji. W przypadku obiektów budowlanych użytkowanych lub przeznaczonych do wielu celów klasyfikuje się je w jednej pozycji, zgodnie z ich głównym użytkowaniem. Główne użytkowanie powinno być określone poprzez:

- ustalenie jaki procent całkowitej powierzchni użytkowej przeznaczony jest na różne cele, zgodnie z grupowaniami klasyfikacji - na najbardziej szczegółowym poziomie,

- zakwalifikowanie obiektu budowlanego zgodnie z metodą "góra" - "dół": najpierw określa się sekcję - 1 cyfra, następnie dział na poziomie 2 znaków najbardziej znaczący w ramach sekcji, następnie grupę (3 cyfry) najważniejszą w ramach działu, klasę (4 cyfry) mającą największy udział w powierzchni użytkowej w ramach grupy.

Z pisma podatnika wynika, iż przeważającą powierzchnię obiektu zajmuje świetlica, zatem jej przeznaczenie decyduje o zakwalifikowaniu całego obiektu do symboli PKOB. Jeżeli świetlica wykorzystywana jest do celów rozrywkowych, to należy ją zakwalifikować do symbolu 1261 - ogólnodostępne obiekty kulturalne. Jeżeli natomiast świetlica wykorzystywana jest do innych celów lub też z projektu technicznego wynika inne przeznaczenie obiektu, to klasyfikacja uzależniona jest od tego przeznaczenia.

Z uwagi na fakt, iż usługa wykonana została w dniu 23 kwietnia 2004r. do opodatkowania podatkiem od towarów i usług remontu obiektu mają zastosowanie obowiązujące w tym dniu przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.). W przypadku zakwalifikowania obiektu do symbolu PKOB 1261, wykonana w nim do dnia 30 kwietnia 2004r. usługa, ma mocy § 66 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym opodatkowana była 7% stawką podatku. Z powołanego przepisu wynika bowiem, że dla materiałów i usług (robót) budowlanych określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia stawkę podatku obniża się do 7% a w poz. 86 tego załącznika wymieniono budowę, remont i bieżącą konserwację budynków zaliczanych do ogólnodostępnych obiektów kulturalnych (PKOB). Zakwalifikowanie obiektu do innego symbolu PKOB - nie wymienionego w poz. 86 załącznika nr 4 do rozporządzenia - powoduje opodatkowanie świadczonej usługi stawką podstawową tj. 22%.

Materiały zużyte przed 1 maja 2004r. do wykonania usługi, fakturowane odrębnie (zgodnie z umową) opodatkowane są 7% stawką podatku, pod warunkiem, że wymieniono je w powołanym wyżej załączniku nr 4 do rozporządzenia.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, zauważa się uprzejmie, że faktura dokumentująca świadczenie usługi i sprzedaż towaru wystawiona została z naruszeniem przepisów dotyczących terminu jej wystawienia. W przypadku sprzedaży towarów, zgodnie z § 38 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru, a w przypadku świadczenia usług budowlano - montażowych, zgodnie z § 40 ust. 1 tego rozporządzenia nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, czyli z chwilą otrzymania zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Powyższa odpowiedź udzielona została na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wykonania usługi.

Urząd Skarbowy w Rawiczu