Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-1480/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.09.2004, sygn. PI/005-1480/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła od Gminy, z przetargu nieruchomość (działkę gruntu) z przeznaczeniem na budowę hali produkcyjnej z zapleczem socjalnym, gdzie ma zamiar przenieść swoją działalność. Transakcja została potwierdzona fakturą VAT na firmę Podatnika oraz aktem notarialnym sporządzonym na Podatnika i jego małżonkę.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 w/w ustawy pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Równocześnie zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 w/w ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje natomiast wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podatnikowi podatku od towarów i usług o którym mowa w/w art. 15 ustawy przysługuje stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny i prawny stwierdzić należy, że podatek naliczony przy nabyciu gruntów podlega odliczeniu na zasadach ogólnych.

Pomimo, iż przedmiotowy grunt został zakupiony zgodnie z aktem notarialnym na obojga małżonków pozostających we wspólności majątkowej zaś faktura VAT wystawiona została na Podatnika nie stanowi to przeszkody do odliczenia przez Podatnika podatku naliczonego zawartego w tej fakturze.

Warunkiem odliczenia podatku naliczonego zgodnie z powołanym wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT jest aby towar czyli grunt wykorzystywany był do wykonywania czynności opodatkowanych, gdyż w takim zakresie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Izba Skarbowa w Gdańsku