Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 24 maja 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji ... - Interpretacja - ZP-I-443/31/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.07.2004, sygn. ZP-I-443/31/04, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 24 maja 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka jest producentem sztucznych flaków do wędlin oraz folii do artykułów spożywczych. Towary sprzedawane są kontrahentowi mającemu siedzibę w Tunezji, ale transportowane bezpośrednio do kontrahenta (przedstawiciela) mającego siedzibę na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej-we Francji.

Zdaniem Spółki sprawę można przedstawić w dwóch aspektach:

1. Przedstawiciel (kontrahent) z Tunezji rejestruje się we Francji dla potrzeb VAT UE , wówczas dostawa z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej spełnia wymogi wewnątrzwspólnotowej dostawy ze stawka 0%.

2. Przedstawiciel (kontrahent) z Tunezji nie rejestruje się we Francji dla potrzeb VAT UE . Wtedy dostawa z Rzeczpospolitej Polskiej nie spełnia wymogów wewnatrzwspólnotowej dostawy i taka dostawę należy traktować jak na terytorium kraju z odpowiednią stawką VAT.

Tut. Organ pragnie zauważyć, że zgodnie z art. 13 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Zgodnie z ust. 2 ww artykułu przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

  1. podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
  3. podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
  4. podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

    1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;5) koncesje, licencje i zezwolenia;6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;8) tajemnice przedsiębiorstwa;9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

    Zgodnie z art. 13 ust. 6 cyt. ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97, z zastrzeżeniem ust. 7.

    Zatem aby transakcję uznać za wewnątrzwspólnotową jednym z warunków jest posiadanie statusu podatnika VAT (podatnika podatku od wartości dodanej), zarówno przez dostawcę jak i nabywcę z innego niż dostawca kraju członkowskiego UE (gdy dostawa nie dotyczy nowych Środków transportu - art. 13 ust. 2 pkt 4)

    W przypadku gdy przedstawiciel (kontrahent) z Tunezji nie będzie zarejestrowanym podatnikiem we Francji dla potrzeb VAT UE, dostawa z Rzeczpospolitej Polskiej nie spełni wymogów wewnątrzwspólnotowej dostawy. Taką dostawę należy traktować jako krajową i opodatkować odpowiednią stawką VAT, gdyż nie mamy doczynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów jak i eksportem towarów, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 8 cyt. ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4, jeżeli wywóz wykonywany jest przez:

    1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
    2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu;

    Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

    Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy