Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, zwalnia się podat... - Interpretacja - UPO/VAT-443/196/04/DC

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. UPO/VAT-443/196/04/DC, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, zwalnia się podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. W przypadku, gdy Podatnik rozpoczyna wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego, jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust 1. - art. 113 ust. 9 ustawy.

W myśl art. 113 ust. 13 ustawy zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników dokonujących dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem towarów wymienionych w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pani podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży samochodów - towary te nie zostały wymienione w cytowanym wcześniej art. 113 ust. 13 pkt.1 lit b) . W związku z powyższym , zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, nie stosuje się wobec Pani zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy. Jest Pani zobowiązana do zarejestrowania się jako podatnik podatku od towarów i usług.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie skupu i sprzedaży używanych pojazdów. Nabywane przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samochody, inne niż nowe określone w art. 2 pkt 10 ustawy, od osób fizycznych w krajach Unii Europejskiej, nie będących podatnikami VAT nie kwalifikują się do nabycia wewnątrzwspólnotowego, bowiem nie jest spełniona definicja z art. 9 ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy. Dokonując odsprzedaży tych samochodów na terytorium kraju może Pani skorzystać ze szczególnych procedur w zakresie towarów używanych określonych w dziale XII rozdziale 4 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. opodatkowania marży.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy w przypadku podatnika dokonującego czynności polegających na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Jako towary używane, o których mowa w przytoczonym przepisie rozumie się zgodnie z art.120 ust. 1 pkt 4 ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie.Samochody używane są niewątpliwie towarami używanymi w rozumieniu wyżej wymienionego przepisu.

Opodatkowanie powyższą procedurą (opodatkowanie marży) ma zastosowanie, gdy źródło nabycia samochodów używanych jest nie opodatkowane z uwagi na to, że zbywający jest osobą fizyczną, lub jest podatnikiem ale jego czynność objęta jest zwolnieniem od podatku lub, gdy źródło jest wprawdzie opodatkowane, lecz na takich samych zasadach tj. opodatkowania marży. Stosownie do § 12 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) faktura dokumentująca czynności, których podstawą jest marża winna być oznaczona Faktura "VAT marża" oraz zawierać dane określone w ust. 1 pkt 1 - 5 i 12 tegoż paragrafu. Mając na uwadze przepisy art. 105 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług na wniosek zainteresowanego naczelnicy urzędów skarbowych dla celów związanych z rejestracją środków transportu są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju. Z ww. przepisów nie wynika zatem obowiązek występowania z wnioskiem (VAT-24) o wydanie takiego zaświadczenia przy każdorazowej transakcji kupna samochodu z kraju Unii Europejskiej.

Reasumując, ponieważ jest Pani podatnikiem dokonującym dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym nie stosuje się wobec Pani zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Dokonując odsprzedaży samochodów używanych nabytych od osób fizycznych, sprowadzonych z Niemiec, może korzystać Pani ze szczególnej procedury - opodatkowania marży, określonej w art. 120 ustawy. W celu udokumentowania dokonanych transakcji wystawiałaby Pani Faktury "VAT-marża".

Urząd Skarbowy w Płocku