Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, p... - Interpretacja - PP/443/132/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.08.2004, sygn. PP/443/132/04, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 9 czerwca 2004 r. (wpływ 14.06.br.) w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług umowy zawartej z osobą fizyczną, z którą Starostwo nie pozostaje w stosunku pracy, uprzejmie wyjaśnia:

W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) kryterium decydującym o uznaniu podmiotu (osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej oraz osoby fizycznej) za podatnika podatku od towarów i usług jest samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1).
Działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługobiorców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się m.in. czynności z tytułu, których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Zatem, aby wykonywane czynności nie były uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, muszą istnieć pomiędzy zleceniodawcą, a zleceniobiorcą prawne więzi tworzące stosunek prawny co do warunków wykonywania tego zlecenia. Ów stosunek prawny musi określać warunki wykonywania czynności, wynagrodzenie oraz odpowiedzialność zlecającego wykonanie owych czynności.

Jeżeli zostaną spełnione warunki opisane powyżej, czynności wykonywane w ramach umowy zlecenia nie będą uznawane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, a osoba wykonująca te czynności nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu